Mustafë Krasniqi

E premte, 9 Dhjetor, 2022
E premte, 9 Dhjetor, 2022

AUTHOR NAME

Mustafë Krasniqi

14 POSTIME
0 KOMENTET

Shembuj suksesi dhe risi në mësimdhënien e gjuhës shqipe në diasporë

”Takim i sotëm “Shqipja në diasporë” përpos që na inkurajon në misionin e mësuesit, na bënë edhe më të ndërgjegjshëm të ecim të bashkuar...

Gjermani/ Hapet pika shkollore në Fürth të Republikës së Bavarisë

Në rrugën e përpjekjeve të mëdha për shkollën shqipe nuk kanë të ndalur, njëkohësisht as inkurajimin e prindërve për t’i dërguar fëmijët  në mësimin...

Gjermani/ Një turne humanitar në ndihmë të “Jetimëve të Ballkanit”

Të dielën që lamë pas në Bad Urach të Baden-Württemberg -ut u mbajt turneu humanitar në futbollin e  vogël, ku morën pjesë 22 ekipe...

Mbyllet viti shkollor në klasat e mësimit të shqipes në Rosenheim e Kolbermoor

Më 10 korrik 2022 në Rosenheim, në prani të përfaqësuesve diplomatik të dy konsullatave  tonë shqiptare në Munih, të Konsullit të Përgjithshëm të Republikës...

Edhe LAPSh-i përkujton 50 vjetorin e sulmit në lojërat Olimpike në Mynih

Më 02.07.2022, në Mynih të Republikës (Landit) së Bavarisë në Gjermani u mbajt manifestimi përkujtimor i 50 vjetorit të sulmit, që ndodhi gjatë lojërave...

Buzëqeshja në fytyrat e nxënësve dhe jehona e këngës shqip “xhamadani vija-vija”

Dje, më 28.05.2022, në parkun e lojërave "Voglsam“ në Schönau të Mynihut, në kuadër të aktiviteteve për vitin shkollor 2021-2022, të Lidhjes së Arsimtarëve...

5 vjetori i themelimit të LAPSH-it në Bavari

Më 23 prill 2022, kryesia e Lidhjes së Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë (LAPSH) në Bavari, për  nderim të 5-vjetorit mbaji takim pune! Ditë më...

Gjermani/ Manifestimi i Pavarësisë së Kosovës, nga shkolla Shqipe në Bavari  

Më 19 shkurt, në Republikën e Bavarisë në Gjermani, përmes platformës onilne u mbajt manifestimi për Pavarësinë e Kosovës- “17 Shkurti”, të përgatitur nga...

LAPSH vizitë në Konsullatën e përbashkët të Shqipërisë dhe të Kosovës në Mynih

Më 18 dhjetor kryesia e Lidhjes së Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë në Bavari – LAPSH, së bashku me disa mësimdhënëse vizituan konsullatën e përbashkët...

Në Mynih vazhdojnë aktivitetet për mësimin plotësues të gjuhës shqipe

Dy ditë më parë në Mynih të Republikës së Bavarisë, në Gjermani, Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë mbajti takimin e rregullt me mësimdhënësit,...

Të fundit

Historia/ Kush ishte balerina shqiptare në Teatrin Bolshoi

Melushe Bebeziqi (1933-1967) balerina e famshme shqiptare e Balshoj teater… Eshte nje e vertete e padiskutueshme qe balerinat e famshme ruse si Mathilde Kschessinska (1872-1971),...

Ekspozitë për 30-vjetorin e Butrintit në UNESCO

Në kuadër të 30-vjetorit të Butrintit në UNESCO, në muzeun arkeologjik është vendosur një ekspozitë fotografike. Në të shfaqen gjithë etapat e zhvillimit të...

Shqipëria e Kroacia finalizojnë marrëveshjen për njohjen e pensioneve

Shqipëria dhe Kroacia kanë finalizuar me sukses marrëveshjen kuadër dhe atë administrative për njohjen e pensioneve të qytetarëve në të dy vendet. Ministria e Financave...

Përpjekjet e Arbëreshëve për mbledhjen e këngëve tradicionale të 3 shekujve

151 vjet më parë, më 20 dhjetor të vitit 1871 Giusepe Kamarda mblodhi disa këngë tradicionale në ngulimin arbëresh Palazzo Adriano. Këngëve të mbledhura...

Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë ndërkombëtare germain Droogenbrood

Poetja dhe përkthyesja Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë botërore Germain Droogenbroodt. Libri titullohet “Imazh qielli” dhe mban logon e shtëpisë Botuese...