opinion

E hënë, 22 Prill, 2024
E hënë, 22 Prill, 2024

ETIKETA

opinion

Një dashuri e madhe për një botë shqiptare të largët dhe të afërt

Kur e kisha pyetur një ditë poeteshën Venus Khoury-Ghata se kur kishte filluar të shkruante, ajo më tregoi një histori të dhimbshme, pasi ajo...

“Nënë Tereza: Shenjtorja dhe kombi i saj”

Monografia “Nënë Tereza: Shenjtorja dhe Kombi i Saj” është studimi më i fundit i Gëzim Alpion për figurën dhe personalitetin e humanistes së madhe...

Studiues që përjetësojnë vlerat njerëzore nuk duhet vetëm tí njohim

Mbi  veprimtarinë  botuese  të  kolonel  Hys  Xhemali  Hasës, shtetas shqiptaro –amerikan.  Shkrimi i mëposhtëm ka për qëllim që të njoh lexuesit me punën e madhe...

Qershor 1946, zgjedhjet në Itali/ Arbëreshët votuan për republikë

Më 2 dhe 3 qershor 1946, italianët u thirrën të votojnë për të zgjedhur midis Republikës dhe Monarkisë, si dhe përfaqësuesve të tyre në...

Miti dhe historia në veprën e Naim Frashërit

Fati dhe përgjëgjësia individuale ndaj lexuesve të poetëve dhe shkrimtarëve në Evropën Juglindore në fillimet e nacionalizmit në shekullin e XIX janë të lidhur...

Shoqata e Bashkësisë Shqiptaro-Kanadeze dhe platformat virtuale mbi shëndetin

Marsi dhe prilli i vitit 2021 kanë qenë dy muaj intensivë pune për SHBSHK e cila këtë herë me iniciativë dhe koordinim të Dr.Ruki...

Shkolla Shqipe është pasuri kombëtare!

Nxënësit me një edukim kombëtar, janë ata që mbajnë mbi supe dashurinë ndaj gjuhës, që do të thotë dashuri ndaj atdheut... Shumë herë kam shkruar...

Prof. Jup Kastrati, personaliteti i shquar i shkencës dhe kulturës shqiptare

Veprimtaria e gjerë diturake e prof. Jup Kastratit në fushën e studimeve gjuhësore, letrare, bibliografike dhe në historinë e kulturës kombëtare shqiptare i përngjan...

Një i mbijetuar mbi dallgët e zeza të 28 marsit ‘97

- Sipas rrëfimit të Eduart Sulës që i mbetën mes dallgëve të Sibilës së zezë gruaja, djali i vogël, vëllai dhe djali i xhaxhait.. Nga...

Gjuha dhe shkolla shqipe dëshmojnë mbrojtjen e identitetit kombëtar

Një vlerësim i shkurtër për librin  “Shkolla Shqipe në Kantonin e St. Gallenit, vatër e bashkimit kombëtar, shkruar nga Dr. Vaxhid Sejdiu Mësuesi Vaxhid Sejdiu...

Të fundit

Fuqia e një gruaje në zërin e Emina Cunmulajt

Emina Cunmulaj ka qënë e ftuara speciale e mbrëmjes së organizuar nga Albanian Roots Club në St. Francis College, një takim ku ajo ku...

70 përqind e shqiptarëve të Shqipërisë me llogari bankare

Tremujori i parë i vitit janar-mars 2024, ka treguar një rritje të përshpejtuar me 36 përqind (rreth 18 mijë transaksione më shumë) të transaksioneve...

Shqipërim Arifi: Shkarkimi im si kryetar u bë nga Vuçiç në bashkëpunim me Kurtin

Pasi njoftimit të presidenti serb Aleksandër Vuçiç për largimin nga posti i kryetarit të komunës së Luginës së Preshevës, Shqipërimi Arifi, bëri përgjegjës për...

Shpërndahet kuvendi komunal i Preshevës, emërohet organi i përkohshëm drejtues

Në gazetën zyrtare të Republikës së Serbisë është publikuar vendimi i qeverisë për shpërbërjen e Kuvendit Komunal të Preshevës dhe emërimi i organit të...

Media amerikane: Shqipëria, vizitoni vendet më të bukura në perlën e Ballkanit

Fshatra piktoreske në majë të kodrave, vende të jashtëzakonshme antike, plazhe parajsore dhe male spektakolare… Këto janë 10 vendet më të bukura që duhen vizituar...