Shpetim Alaj

E hënë, 15 Gusht, 2022
E hënë, 15 Gusht, 2022

AUTHOR NAME

Shpetim Alaj

7 POSTIME
0 KOMENTET

Lotët e gëzimit për Nënë Terezën në Kordoba

Rasti është mbreti i botës, siç thotë fjala e urtë. Pushimet tona të planifikuara në ishullin “La Palma” u penguan nga vullkani “Cumbre Vieja”,...

Lufta për gazin / Pse Kosova duhet ta nënshkruaj marrëveshjen për gazin?

Pas përfundimit të luftës së ftohtë SHB-ja dhe Rusia janë duke zhvilluar një luftë ekonomiko/tregtare. Botërisht dihet se resurset më të mëdha dhe më...

Rugova ime dhe Afrika

Në Aeroportin e Frankfurtit për shkak të një dekreti të presidentit Amerikan për pandeminë Covid 19 përfundoi ende pa filluar udhëtimi ynë për në...

“Devide et Impera” – “Përça dhe sundo”

Këtë formulim e përdori për herë të parë Niccolo Machiavelli nw librat e tij “De Pricipatibus” dhe “Discorsi” diku rreth vitit 1513. Me tezën...

Gabimi i radhës!

Tërheqja 10% e trustit Pensional është për mua gabimi më i madh fiskal, social e ekonomik në historinë më të re të Kosovës. Edhe pse...

Ekonomia, COVID 19 dhe bumerangu i hajnisë

Corona andej, Corona këndej, janë lodhur njerëzit dhe nuk dëshirojnë ta dëgjojnë më. Dikush thotë ska virus por vetëm një grip i thjeshtë, të...

Një shënim për lëvdatën e gabuar

“Është gabim nëse nuk e lavdëron dikë që e meriton, por është mekat nëse e lavdëron dikë që nuk e meriton“ Pse? Secili njeri mundohet që...

Të fundit

Daily Mail: Mbi 4 mijë shqiptarë kanë mbërritur në Britani me gomone këtë vit

Gazeta britanike “Daily Mail” raporton se deri tani, këtë vit, më shumë se 4000 shqiptarë kanë kaluar kanalin e La Manshit për të mbërritur...

Njohja e patentave nga Arabia Saudite, marrëveshja hyn në fuqi pas një muaji

Kanë përfunduar procedurat e marrëveshjes për njohjen reciproke të patentave mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton...

Emigrantët shqiptarë nisin kthimin drejt Greqisë, ja situata në 24 orët e fundit

Pas pushimeve në vendlindje emigrantët shqiptarë kanë nisur kthimin drejt shtetit grek. Pranë pikës së kalimit kufitar Kakavijë, gjatë ditës së sotme nuk janë shënuar...

Foto/ Ky është i riu shqiptar që humbi jetën në aksidentin tragjik në Itali

Ky është 19-vjeçari Xhuliano Këllici, shqiptari që humbi jetën mbrëmjen e së shtunës në një aksident tragjik në Treviso të Italisë. Mediat italiane shkruajnë Xhuljano...

15 gusht 1920 mbahej në Lushnje Kongresi i parë Arsimor

Pas fitores ushtarake e politike në Vlorë dhe çlirimit të tokave shqiptare të Veriut e të Verilindjes, u krijuan kushtet për t’u marrë më...