kryesore3

E hënë, 22 Prill, 2024
E hënë, 22 Prill, 2024

ETIKETA

kryesore3

Itali / Dy kuzhinierë shqiptarë vakte falas në shtëpinë e të moshuarve 

Dy shqiptarët Emiliano Blliku e Endrit Demrozi  drejtues të një restoranti në zonën e Colornos ia janë bashkuar shumë bashkatdhetarëve të tyre në misione...

Gjermani / Mjekja shqiptare tregon përballjen me pacientët me COVID-19

Edlira Ruçi Veisllari është një nga dhjetra mjekët shqiptar në vijën e parë të luftës kundër COVID -19 në Gjermani. Prej katër vitesh ajo...

SHBA / Shqiptari ndihma për 1 mijë familje në Tropojë

Edhe kjo kohë pandemike, e fatkeqësisë natyrore “Covid-19”, ka dëshmuar edhe një herë tjetër atdhetarët e humanistët e vërtetë, si shqiptaro-amerikani i...

Kroaci / 125 vjet nga lindja e autorit arbëresh Josip Rela

Kujtojmë sot me rastin e 125-vjetorit të lindjes dramaturgun dhe poetin Josif Rela. Ai lindi me 16 prill 1895 në fshatin Arbënesh pranë Zarës...

Suedi / Mjeku shqiptar: Masat e marra janë këshilluese, i besohet qytetarëve 

Mjeku shqiptar i sëmundjeve të Brendshme, Refet Nura, në një lidhje të drejtëpërdrejtë për Euronews Albania tregoi se situata në Suedi sipas tij është...

Greqi/ Paketa e ndihmës, përfitojnë familjet shqiptare me dokumente të rregullta

Athina po fillon zbatimi i masave shtesë në ndihmë të popullatës, akorduar nga fondet e Bashkimit Europian, prej të cilave do të...

Australi / Paketa e ndihmës “JobKeeper” dhe si funksionon ajo

Për shkak të situatës së krijuar nga COVID 19 edhe Australia ka prezantuar një paketë masash për bizneset të cilat do të...

Shuhet në moshën 59 vjeçare studiuesi shqiptar Giovanni Belluscio

Një lajm i trishtë sot për komunitetin e studiuesve shqiptarë. Shuhet në moshën 59-vjeçare Giovanni Belluscio, profesori i shqipes në Universitetin e...

Greqi / Lidhja e shoqatave në ndihmë të anëtareve të komunitetit në nevojë

Në këtë kohë të pandemisë, përfaqësuesit e komunitetit shqiptar në Greqi kanë marrë një nismë humanitare  për t’i ardhur në ndihmë shqiptarëve që gjenden...

Artistja shqiptare në New York që promovon traditën kombëtare

Arta Gashi-Loxha thotë se arti vizual ka qenë gjithnjë i pranishëm tek ajo. Kur kishte nisur klasën e parë në Manhattan të...

Të fundit

Fuqia e një gruaje në zërin e Emina Cunmulajt

Emina Cunmulaj ka qënë e ftuara speciale e mbrëmjes së organizuar nga Albanian Roots Club në St. Francis College, një takim ku ajo ku...

70 përqind e shqiptarëve të Shqipërisë me llogari bankare

Tremujori i parë i vitit janar-mars 2024, ka treguar një rritje të përshpejtuar me 36 përqind (rreth 18 mijë transaksione më shumë) të transaksioneve...

Shqipërim Arifi: Shkarkimi im si kryetar u bë nga Vuçiç në bashkëpunim me Kurtin

Pasi njoftimit të presidenti serb Aleksandër Vuçiç për largimin nga posti i kryetarit të komunës së Luginës së Preshevës, Shqipërimi Arifi, bëri përgjegjës për...

Shpërndahet kuvendi komunal i Preshevës, emërohet organi i përkohshëm drejtues

Në gazetën zyrtare të Republikës së Serbisë është publikuar vendimi i qeverisë për shpërbërjen e Kuvendit Komunal të Preshevës dhe emërimi i organit të...

Media amerikane: Shqipëria, vizitoni vendet më të bukura në perlën e Ballkanit

Fshatra piktoreske në majë të kodrave, vende të jashtëzakonshme antike, plazhe parajsore dhe male spektakolare… Këto janë 10 vendet më të bukura që duhen vizituar...