kryesore3

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

ETIKETA

kryesore3

SHBA / Shqiptari ndihma për 1 mijë familje në Tropojë

Edhe kjo kohë pandemike, e fatkeqësisë natyrore “Covid-19”, ka dëshmuar edhe një herë tjetër atdhetarët e humanistët e vërtetë, si shqiptaro-amerikani i...

Kroaci / 125 vjet nga lindja e autorit arbëresh Josip Rela

Kujtojmë sot me rastin e 125-vjetorit të lindjes dramaturgun dhe poetin Josif Rela. Ai lindi me 16 prill 1895 në fshatin Arbënesh pranë Zarës...

Suedi / Mjeku shqiptar: Masat e marra janë këshilluese, i besohet qytetarëve 

Mjeku shqiptar i sëmundjeve të Brendshme, Refet Nura, në një lidhje të drejtëpërdrejtë për Euronews Albania tregoi se situata në Suedi sipas tij është...

Greqi/ Paketa e ndihmës, përfitojnë familjet shqiptare me dokumente të rregullta

Athina po fillon zbatimi i masave shtesë në ndihmë të popullatës, akorduar nga fondet e Bashkimit Europian, prej të cilave do të...

Australi / Paketa e ndihmës “JobKeeper” dhe si funksionon ajo

Për shkak të situatës së krijuar nga COVID 19 edhe Australia ka prezantuar një paketë masash për bizneset të cilat do të...

Shuhet në moshën 59 vjeçare studiuesi shqiptar Giovanni Belluscio

Një lajm i trishtë sot për komunitetin e studiuesve shqiptarë. Shuhet në moshën 59-vjeçare Giovanni Belluscio, profesori i shqipes në Universitetin e...

Greqi / Lidhja e shoqatave në ndihmë të anëtareve të komunitetit në nevojë

Në këtë kohë të pandemisë, përfaqësuesit e komunitetit shqiptar në Greqi kanë marrë një nismë humanitare  për t’i ardhur në ndihmë shqiptarëve që gjenden...

Artistja shqiptare në New York që promovon traditën kombëtare

Arta Gashi-Loxha thotë se arti vizual ka qenë gjithnjë i pranishëm tek ajo. Kur kishte nisur klasën e parë në Manhattan të...

Mjeku shqiptar në SHBA: Kur shkoj në shtëpi kam frikë për familjen

Mjeku kardiolog Sulejman Çele në një intervistë nga New York tregon për betejën profesionale me Covid-19. Kujdesi kurrë nuk është i tepruar;...

Ambasada zviceriane, ndihma për shëndetësinë shqiptare

Ambasada e Zvicrës në Tiranë i është bashkuar përpjekjeve të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për të ndihmuar mjekët dhe sistemin shëndetësor në...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...