kryesore3

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

ETIKETA

kryesore3

Spanjë / Arben Merkoçi: Nuk mund të presim gjithçka nga shkenca

Akademiku shqiptar Arben Merkoçi, kimist i specializuar në fushën e nanoteknologjisë dhe biosensorëve me veprimtari profesionale në Spanjë thotë se Pandemia e...

Greqi / Policia: Tejkalimi i afatit të qëndrimit, ja hapat që duhen ndjekur

Më në fund, polica greke jep sqarimet e veprimeve që duhet të bëjnë shtetasit shqiptarë për të mos u...

Itali / Rezultoi pozitive, mjekja shqiptare tregon përballjen me koronavirusin

Blerina Resuli, mjeke onkologe në Romë, e cila rezultoi pozitive me Covid-19 më 12 mars, ka treguar për luftën e saj me...

Itali / Mjeku shqiptar: Durim sepse kjo pandemi nuk do të jetë e shkurtër

Altin Palloshi është mjek kardiolog hemodinamist, i cili merret me operacionet miniinvazive të sistemit kardiovaskular i cili jeton dhe punon në Milano....

Mjeku shqiptaro-amerikan:Babai në luftë s’kishte frikë, unë kam frikë nga virusi

Mjeku shqiptaro-amerikan Fillor Çaushaj ka folur me çiltërsi për rrezikshmërinë e panjohur të këtij virusi. Duke e vënë veten...

Greqi/Lirohen 20 shqiptarët e ndaluar për shkak të skadimit të leje qëndrimit

Rreth 20 qytetarë shqiptarë të cilët ishin ndaluar nga Policia e Kretës për shkak se afati i qëndrimit të tyre në shtetin Grek kishte...

Historia/ Motër e vëlla në luftë me coronavirusin, ai në Itali, ajo në Shqipëri

Ajo është infermiere në spitalin Infektiv në Tiranë, ndërsa ai mjek në spitalin Covid, në Pavia të Italisë. Kjo është historia e një motre...

Itali/Mjekja shqiptare: Ja si është dita e punës e një mjeku në repartin Covid

Brunilda Marku është mjeke pneumologe në Qendrën Spitalore Universitare të Ferrarës - e lindur në Shqipëri por e natyralizuar ferrareze – e vendosur, si...

Studenti shqiptar i pari në botë që studioi strukturën e COVID-19

Corona virusi ka prekur globin. I panjohur thellësisht, Corona është kthyer në enigmën e njerëzimit, duke vënë në ngërç jetën dhe normalitetin duke kërcënuar...

Londra dhe Koronavirusi: Sfidë apo eksperiment?

Britani e Madhe - Mirela Shtembari Mes shqetësimit global për Koronavirusin, Londra në fillim të jepte pershtypjen e një eksperimenti në një laborator gjigant. Ndërsa Europa...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...