ETIKETA

kryesore3

SHBA/ Flamuri kombëtar valëvitet në Boston

Dhjetëra patriotë shqiptarë me banim në Massachusetts dhe jo vetëm, ngritën Flamurin kombëtar shqiptar në sheshin e Bashkisë së Bostonit, krah atij Amerikan! Një...

New York/ Festivali shqiptar ju dedikua 115 vjetorit të Kongresit të Manastirit

Festa e 31-të, shqiptare, Festivali Shqiptar i organizuar nga Kisha Katolike Shqiptare “Zoja e Shkodrës”, nën kujdesin shembullor të famullitarit të kësaj kishe, Dom...

Itali/ Në Parma nis Muaji i Kulturës Shqiptare

Ky është viti i 17-të që zhvillohet Muaji i Kulturës Shqiptare në qytetin e parmës. Këtë vit aktivitetet  janë parashikuar të zhvillohen nga data...

Kroaci/ Udhëtim studimor i nxënësve të mësimit shqip të Zagrebit në Poreç

Ditën e diel, më 5 nëntor 2023, nxënësit e mësimit shqip të Zagrebit zhvilluan një udhëtim studimor në qytetin e Poreçit, në Kroaci, të...

Ndahet nga jeta në moshën 87-vjeçare në Çikago veprimtari Tefik Ashiku

Veprimtari I hershëm i komunitetit shqiptar në Amerikë, Ramazan Bekteshi, bashkëluftëtar i flaktë i çështjes kombëtare shqiptare me Tefik Ashikun, shkruajti se Batalioni i...

Ambasada nis Nëntorin Shqiptar me një mbrëmje gala për Elitën Shqiptare në Greqi

Pas pothuajse një viti pune për të promovuar personalitete të njohura shqiptare në Greqi, Ambasada e Republikës së Shqipërisë organizoi një mbrëmje Gala për...

Gjermani/ Nëntori Letrar-Kulturor 2023 dhe 10-të vjetori i veprimtarisë së LKSHM

Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë në bashkëpunim me Klubin Letrar “Martin Camaj” në Mynih dhe me Shoqatën “Bekim Berisha-ABEJA” në Moosburg të Bavarisë,...

Seminar nga Shkolla e Gjuhës Shqipe “Mësojmë Shqip” e Bursës në Turqi

Ky seminar u zhvillua mbrëmë nëpërmjet një platforme online, pati një interesim të gjerë nga të gjithë të ftuarit e pranishëm. Ishin me fjalën...

Lufta për Liri në Ukrainë, humbin jetën dy ushtarë me origjinë shqiptare

Një tragjedi e thellë ka goditur komunitetin e shqiptarëve në Ukrainë, pas humbjes në luftë të dy djemve, Anatoly Mykolayovych Dermentally dhe Haydarzha Danyil...

Historia/ La Bolonjën për të “ringjallur” qytetin e lindjes, Durrësin

Delegacioni i Bashkimit Europian në Tiranë publikoi sot historinë e Dorina Xheraj, muzeologe e pasionuar në Durrës, e cila ka iniciuar projektin “Shtegu i...

Të fundit

Angela Kosta boton në Prishtinë vëllimin e ri poetik, “Libri nën rrënoja”

Sapo doli në qarkullim vëllimi i ri me poezi i shkrimtares dhe poetes Angela Kosta: "Libri Nën Rrënoja". Libri publikohet nga Shtëpia Botuese Lena...

Zvicër/Shkolla Shqipe hap pika shkollore në Roveredo të Kantonit të Grabündenit

Nëntori si zakonisht sjell festë, gëzim në familjet shqiptare kudo qofshin ato, në atdhe apo në mërgim. Dhe ky nëntor në familjet shqiptare në...

Plani i Rritjes i BE-së dhe ne

Në muajin nëntor 2023, Komisioni Evropian (qeveria e Bashkimit Evropian) shpalli Planin e ri të Rritjes për Ballkanin Perëndimor, i cili përfshin 6 miliardë...

Shuhet në moshën 75-vjeçare aktori Mirush Kabashi

Aktori i mirënjohur i teatrit dhe kinemasë shqiptare, Mirush Kabashi ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare. Lajmi u konfirmua nga familjarë të tij. Ata shkruan...

Konica, shkrimtarit Guillaume Apollinaire:Kam këtë të përbashkët me Stendalin…

Në veprën “Guillaume Apollinaire. Correspondance. I Lettres reçues. XI K-La.”, gjejmë një letër të Faik Konicës drejtuar Guillaume Apollinaire me 20 nëntor 1904, në...