kryesore3

E shtunë, 27 Nëntor, 2021
E shtunë, 27 Nëntor, 2021

ETIKETA

kryesore3

Itali/ Përfaqësues të Komunitetit Shqiptar manifestim paqësor për pensionet

Përfaqësues të Komunitetit Shqiptar në Itali do të zhvillojnë një protëstë paqësore në Romë për të drejtën e njohjes së kontributeve dhe sigurimeve shoqërore. “Të...

Kroaci/ “Dashuria i jep ngjyra botës sonë”, mesazhi nxënësve të mësimit shqip

Në Ditën Botërore Për të Drejtat e Fëmijëve, nxënësit e mësimit të gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare sipas modelit C të qytetit dhe Prefekturës...

Britani/ Lea Ypi: Pse e prezantova librin tim, në vilën e Enver Hoxhës

Akademikja e njohur shqiptare Lea Ypi ka sjellë se fundmi në gjuhën shqipe romanin e saj të titulluar “Të lirë”. Ypi zgjodhi që prezantimin...

Protesta në Evropë kundër masave shtrënguese për COVID-19

Dhjetëra mijëra vetë, shumë prej tyre mbështetës të së djathtës ekstreme, protestuan të shtunën në Vjenë kundër kufizimeve të koronavirusit një ditë pasi qeveria...

SHBA/ Ambasadori William Walker në aktivitetin e komunitetit shqiptar

Ambasadori William Walker, ish-shefi i Misionit verifikues të OSBE-së në Kosovë përshëndeti komunitetin shqiptar në Bronx, New York, në Akademinë Përkujtimore kushtuar Heroit Legjendar...

Albanian Canadian Excellence Society mbyll takimet letrare

Seria e mbrëmjeve letrare organizuar nga Albanian Canadian Excellence Society - ACE në koordinim me ambasadën shqiptare në  Otawa u mbyll mbrëmjen e djeshme...

Emigrimi/ Aplikimet për azil në gusht tejkalojnë nivelet e para pandemisë

Aplikimet për azil nga shtetasit shqiptarë në një nga vendet e Bashkimit Europian shënuan një rritje të shpejtë në muajt e verës, duke tejkaluar...

SHBA/ 10 vite pa poetin Alfred Kanini

Javën e kaluar “Albania Heritage Tampa Bay Fondation” dhe “Lidhja e Shkrimtarëve dhe Poetëve Florida” së bashku me familjen e shkrimtarit Alfred Kanini organizoi...

Germin organizon një tjetër takim me fokus Remitancat

Organizata Germin në vazhdën e aktiviteteve organizon ditën e sotme, më datë 17 nëntor, dikutimin e dytë me temë “Remitancat – një udhërrëfyes i...

Ndërron jetë Shahin Kadare, themelues i Laboratorit të Morfologjisë Patologjike

Doktor Shahin Kadareja eshtë ndarë nga jeta, sot në orët e para të mëngjesit, pas një beteje më pak se njëvjeçare me një sëmundje...

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...