kryesore3

E enjte, 29 Shkurt, 2024
E enjte, 29 Shkurt, 2024

ETIKETA

kryesore3

Gjermania zgjedh Ermonela Jahon si këngëtaren më të mirë

Gjermania ka vlerësuar me çmim Ermonela Jahon. Në faqen zyrtare të OPER! AWARDS shkruhet: “Dihet se një karrierë në opera kërkon shumë më shumë se...

Migrimi në Gjermani – çfarë pritet në vitin 2024

Ndërsa Gjermania duhet të bëhet më tërheqëse për imigrimin e punëtorëve të kualifikuar, do të bëhet më e vështirë dhënia e azilit. Cilat rregulla...

25 vite nga masakra e Reçakut, ngjarja që ndryshoi historinë e Kosovës

Në Kosovë më 15 janar, krerët shtetërorë nderuan viktimat e masakrës së Reçakut. Në këtë fshat të Shtimes, 25 vjet më parë forcat serbe vranë...

Simpoziumi i Diasporës Shqiptare në SHBA: A janë shqiptarët pasardhës të pellazgëve?

Një bashkëpunim i disa organizatave shqiptaro-amerikane sjell për herë të tretë në Amerikë, Simpoziumin e Diasporës Shqiptare me temën: "Are Albanians the descendants of...

“Kulla e rezistencës” një libër për historinë e dinastisë Markagjoni

Autorja Bianca Maria Gjomarkaj, mbesa e Gjon Marka Gjonit, rrëfen në librin e sapo botuar “Kulla e rezistencës. Familja Markagjoni-Një Dinasti shqiptare“ sagën e...

Krim i rëndë në Greqi/ 50-vjeçari shqiptar qëllon me armë kunatin e tij

Një krim i rëndë ka ndodhur në Volos në Greqi, pasi një 50-vjeçar shqiptar ka vrarë me armë gjahu kunatin e tij 33-vjeç, po...

Spanja njohu pasaportat e Kosovës, por kjo nuk nënkupton njohje të pavarësisë!

Vetëm disa ditë pasi zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe shefja e diplomacisë së Kosovës, Donika Gërvalla, njoftuan vendimin e Spanjës për njohjen e pasaportave, Madridi...

“Netët e Kujtesës”, Rrëfimi magjepsës i arratisjes nga komunizmi shqiptar drejt SHBA

Kujtimet e një emigranti, qofshin ato modeste, apo të jashtëzakonshme janë një fletë më shumë në librin e historisë së Diasporës Shqiptare. Çdo individ...

‘Oficer i Urdhrit të Perandorisë Britanike’, Mbreti Charles nderon pedagogun shqiptar Andi Hoxhaj

Mbreti i Anglisë Charles III, ka nderuar me titullin “OBE- Oficer i Urdhrit të Perandorisë Britanike”, pedagogun e drejtësisë në “University College London”, Andi...

Greqi/ Vasil Klironomi prezanton librat “Djajtë e qytetit të shenjtë” dhe “Kthimi i Ifigjenisë”

Ngjarje letrare në Athinë Vasil Klironomi prezanton 'Djajtë e qytetit të shenjtë' dhe 'Kthimi i Ifigjenisw'" Në prag të festave të fundvitit, një aktivitet letrar...

Të fundit

Parlamenti Britanik fokus te rinia shqiptare, prezanton projektin “Gjenerata e ardhshme në Shqipëri”

Ditën e martë më 27 shkurt 2024, në Dhomën e Komunave të vendosur në ndërtesën madhështore të House of Parlamenti, Westminster në Londër, u...

Shpallen fituesit e tregimeve arbëreshe më të mira në konkursin: “Krenarbëria”

Sot u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve të edicionit të parë të konkursit “Krenarbëria”, i cili u organizua nga Qendra e Studimeve dhe...

Në shërbim të gjuhës shqipe!

Të dielën me datë 25 shkurt 2024, anëtarët e Kryesisë dhe përfaqësuesit kantonalë, mësues dhe prindër të “Shkollës Shqipe” në Zvicër u bënë bashkë...

Kongresmenja Ocasio-Cortez: Do të luftoj që të miratohet rezoluta për ndëshkimin e krimeve të luftës së Kosovës  

Si përfaqësuesja e SHBA-së e një distrikti të Kongresit me shumicë shqiptare, e ftuara speciale e ngjarjes, kongresmenja Alexandra Ocasio-Cortez bëri thirrje për t'i...

Mark Gjonaj: 16 vite Kosovë e Pavarur, Serbia të mos provokojë por të dënojë kriminelët e luftës

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës në ambientet e Bashkisë së New York-ut nu ishte vetëm një moment festimesh, poer edhe nje moment reflektimi....