kryesore3

E shtunë, 27 Nëntor, 2021
E shtunë, 27 Nëntor, 2021

ETIKETA

kryesore3

E trishtë në Danimarkë/ Studentja shqiptare humb jetën në aksident

Resmije Smajli, 23-vjeçarja shqiptare me prejardhje nga Vushtria, Kosovë ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti me automjet në Danimarkë. Lajmin e kanë...

SHBA/ Kush janë dy shqiptarët më me ndikim në Staten Island

“City & State's Staten Island Power” 100 ka identifikuar zyrtarët kryesorë së bashku me shumë ndërmjetës të tjerë me ndikim lokal të pushtetit, duke...

Rifat Frashëri, shkencëtari shqiptar i mjekësisë botërore

Prof. Dr. Rifat Frashëri, mikrobiolog e virolog i shquar bashkautor me kolegë të Institutit Paster në Paris, i disa zbulimeve të rëndësishme për shëndetësinë...

SHBA/ Shoqata “Malësia e Madhe” mbledh 30 mijë dollarë për studentët malësorë

Në datën 12 nëntor, Shoqata “Malësia e Madhe” me seli në New York, organizoi mbrëmjen e përvitshme me qëllim mbledhjen e fondeve në shërbim...

Itali/ Fotografja Eriselda Xhaferri në ekspozitën “Zëri i shpirtit” në Romë

Në datën 16 nëntor fotografja durrsake Eriselda Xhaferri do të performojë në Romë në ekspozitën e artit kolektiv “Zëri i shpirtit”, që do të...

Gjermani/ Bashkia e Bocholdit mbështet klasat e mësimit të gjuhës shqipe

Në prag të festave të nëntorit, në muajin e flamurit, emocioni patriotik më së shumti ndihet në Diasporë. Në Gjermani, në qytetin verior të Bocholdit...

Kosovë/ Një libër “Lahutarët e Sanxhakut të Pazarit të Ri”

Instituti Albanologjik në Prishtinë ka prezantuar ditën e djeshme botimin e tij më të ri. Librin “Lahutarët e Sanxhakut të Pazarit të Ri” i...

Sot prezantoi librin e parë, Komisioni: Në janar nis puna për tekstin e dytë

Qendra e Botimeve për Diasporën, në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit dhe Sportit të Shqipërisë, Ministrinë e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit të Republikës...

Itali/ Edicioni i parë i çmimeve “Club Lions Arbëria Award 2021”

Sot në San Demetrio Corone, në akademinë e sapoformuar Shijes së zinxhirit të kompanisë së furnizimit “Madeo”, nën patronazhin e Administratës Komunale lokale do...

Vaksinë apo Test? Informacion që duhet të dini për fluturimet direkte nga Rinasi

Tirana International Airport ka publikuar të detajuar informacionin për fluturimet direkte. Në njoftim theksohet se drejt Italisë dhe Polonisë udhëtohet vetëm për arsye esenciale....

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...