kryesore3

E enjte, 29 Shkurt, 2024
E enjte, 29 Shkurt, 2024

ETIKETA

kryesore3

Përfundimet dhe rekomandimet e Seminarit XVI Mbarëkombëtar me mësuesit e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare në diasporë

Gjatë muajit korrik u mbajt në Vlorë Seminari i XVI mbarëkombëtar me mësuesit e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare në diasporë. Përgjatë 4 ditëve...

Nga emigrant i paligjshëm në diplomat! Kush është Uran Ferizi, ambasadori i ri shqiptar në Britani

Uran Ferizi, 42 vjeç pritet të emërohet zyrtarisht nga Mbreti Charles si ambasadori i ri i Shqipërisë në Britaninë e Madhe. Javën e kaluar...

28 Nëntori festohet në Parlamentin e Kanadasë

Për herë të parë 28 Nëntori festohet në mjediset e Parlamentit të Kanadasë nga përfaqësues të organizatave shqiptare të thirrur dhe organizuar nga Shoqata...

Greqi/ Festat e nëntorit në komunitetin shqiptar

Me rastin e 111 vjetorit të Pavarësisë dhe 79 vjetorit të Çlirimit të Shqipërisë, Ambasada e RSH-së në Greqi organizoi, në ambientet e Divani...

SHBA/ Flamuri kombëtar valëvitet në Boston

Dhjetëra patriotë shqiptarë me banim në Massachusetts dhe jo vetëm, ngritën Flamurin kombëtar shqiptar në sheshin e Bashkisë së Bostonit, krah atij Amerikan! Një...

New York/ Festivali shqiptar ju dedikua 115 vjetorit të Kongresit të Manastirit

Festa e 31-të, shqiptare, Festivali Shqiptar i organizuar nga Kisha Katolike Shqiptare “Zoja e Shkodrës”, nën kujdesin shembullor të famullitarit të kësaj kishe, Dom...

Itali/ Në Parma nis Muaji i Kulturës Shqiptare

Ky është viti i 17-të që zhvillohet Muaji i Kulturës Shqiptare në qytetin e parmës. Këtë vit aktivitetet  janë parashikuar të zhvillohen nga data...

Kroaci/ Udhëtim studimor i nxënësve të mësimit shqip të Zagrebit në Poreç

Ditën e diel, më 5 nëntor 2023, nxënësit e mësimit shqip të Zagrebit zhvilluan një udhëtim studimor në qytetin e Poreçit, në Kroaci, të...

Ndahet nga jeta në moshën 87-vjeçare në Çikago veprimtari Tefik Ashiku

Veprimtari I hershëm i komunitetit shqiptar në Amerikë, Ramazan Bekteshi, bashkëluftëtar i flaktë i çështjes kombëtare shqiptare me Tefik Ashikun, shkruajti se Batalioni i...

Ambasada nis Nëntorin Shqiptar me një mbrëmje gala për Elitën Shqiptare në Greqi

Pas pothuajse një viti pune për të promovuar personalitete të njohura shqiptare në Greqi, Ambasada e Republikës së Shqipërisë organizoi një mbrëmje Gala për...

Të fundit

Parlamenti Britanik fokus te rinia shqiptare, prezanton projektin “Gjenerata e ardhshme në Shqipëri”

Ditën e martë më 27 shkurt 2024, në Dhomën e Komunave të vendosur në ndërtesën madhështore të House of Parlamenti, Westminster në Londër, u...

Shpallen fituesit e tregimeve arbëreshe më të mira në konkursin: “Krenarbëria”

Sot u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve të edicionit të parë të konkursit “Krenarbëria”, i cili u organizua nga Qendra e Studimeve dhe...

Në shërbim të gjuhës shqipe!

Të dielën me datë 25 shkurt 2024, anëtarët e Kryesisë dhe përfaqësuesit kantonalë, mësues dhe prindër të “Shkollës Shqipe” në Zvicër u bënë bashkë...

Kongresmenja Ocasio-Cortez: Do të luftoj që të miratohet rezoluta për ndëshkimin e krimeve të luftës së Kosovës  

Si përfaqësuesja e SHBA-së e një distrikti të Kongresit me shumicë shqiptare, e ftuara speciale e ngjarjes, kongresmenja Alexandra Ocasio-Cortez bëri thirrje për t'i...

Mark Gjonaj: 16 vite Kosovë e Pavarur, Serbia të mos provokojë por të dënojë kriminelët e luftës

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës në ambientet e Bashkisë së New York-ut nu ishte vetëm një moment festimesh, poer edhe nje moment reflektimi....