kryesore3

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

ETIKETA

kryesore3

10 vite nga themelimi i Shoqërisë “Rapsha në Mërgim”

Në vitin 2012 me iniciativën e disa mërgimtarëve të ardhur nga Malësia, të cilët mbajtën kuvendin e parë për krijimin e Shoqërisë Kulturoartistike Rapsha...

Çfarë do të thotë inflacioni rekord për eurozonën?

Shifrat e publikuara të premten tregojnë se inflacioni në 19 vendet që përdorin monedhën euro arriti rekordin më të lartë, nxitur nga rritja e...

BBC raporton për vrasjen e shqiptarit në Angli

Një 22-vjeçar shqiptar ka humbur jetën natën e ndërrimit të viteve në Angli. BBC raporton se Fatjon Oruçi u gjet i vdekur pas trazirave...

Vazhdojnë kolonat në kufi, bashkatdhetarët presin deri në tri orë

Dy vendkalimet kufitare me Serbinë, Dheu i Bardhë dhe Merdar vazhdojnë të jenë më të ngarkuarat edhe mëngjesin e së premtes. Bashkatdhetarët të cilët po...

“The Spark”, regjisori Erand Sojli çon heroin shqiptar në kinemanë amerikane

“The Spark” (Shkëndija) është filmi i parë shqiptaro-amerikan që hap dyert e kinemasë në Salem, Massachusetts  në datat 11, 12, 13 janar 2022,  jo...

Bënin gara me makina/ Policia zvicerane arreston shqiptaren e Kosovës

Një patrullë policie kantonale e Cyrihut arrestoi të hënën dy vajza shofere në autostradën A1 në Dietikon (ZH). Dy vajzat e reja, të cilat ndoshta...

“L’ANISÉ”, brandi i gazetares shqiptare që po korr sukses në Gjermani

Mes gazetarisë dhe modës, Anisa Kurtaj është themeluesja e brandit gjerman L’ANISÉ, e krijuar për princeshat e vogla. Anisa ka kryer studimet për gazetari në Fakultetin...

Gjermania publikon listën e re të vendeve me rrezik të lartë nga COVID-19

Britania e Madhe dhe tetë vende të Afrikës jugore janë hequr nga lista e zonave të varianteve të virusit. Në listën e vendeve të...

Kanada/ Sërish mbyllet Ontario

Krahina më e madhe kanadeze, Ontario po mbyll një sërë industrish, perfshirë këtu shkollat, palestrat dhe restaurantet. Këto kufizime të reja gjithëpërfshirëse nënkuptojnë mbylljen...

Si po bëhet Gjermania parajsa e re e shqiptarëve

Arta, infermiere prej vitit 2019 vendosi të largohej nga Shqipëria për një jetë më të mirë. Pasi u regjistrua dhe bëri një kurs për...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...