kryesore3

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

kryesore3

Greqi/ Vasil Klironomi prezanton librat “Djajtë e qytetit të shenjtë” dhe “Kthimi i Ifigjenisë”

Ngjarje letrare në Athinë Vasil Klironomi prezanton 'Djajtë e qytetit të shenjtë' dhe 'Kthimi i Ifigjenisw'" Në prag të festave të fundvitit, një aktivitet letrar...

Përfundimet dhe rekomandimet e Seminarit XVI Mbarëkombëtar me mësuesit e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare në diasporë

Gjatë muajit korrik u mbajt në Vlorë Seminari i XVI mbarëkombëtar me mësuesit e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare në diasporë. Përgjatë 4 ditëve...

Nga emigrant i paligjshëm në diplomat! Kush është Uran Ferizi, ambasadori i ri shqiptar në Britani

Uran Ferizi, 42 vjeç pritet të emërohet zyrtarisht nga Mbreti Charles si ambasadori i ri i Shqipërisë në Britaninë e Madhe. Javën e kaluar...

28 Nëntori festohet në Parlamentin e Kanadasë

Për herë të parë 28 Nëntori festohet në mjediset e Parlamentit të Kanadasë nga përfaqësues të organizatave shqiptare të thirrur dhe organizuar nga Shoqata...

Greqi/ Festat e nëntorit në komunitetin shqiptar

Me rastin e 111 vjetorit të Pavarësisë dhe 79 vjetorit të Çlirimit të Shqipërisë, Ambasada e RSH-së në Greqi organizoi, në ambientet e Divani...

SHBA/ Flamuri kombëtar valëvitet në Boston

Dhjetëra patriotë shqiptarë me banim në Massachusetts dhe jo vetëm, ngritën Flamurin kombëtar shqiptar në sheshin e Bashkisë së Bostonit, krah atij Amerikan! Një...

New York/ Festivali shqiptar ju dedikua 115 vjetorit të Kongresit të Manastirit

Festa e 31-të, shqiptare, Festivali Shqiptar i organizuar nga Kisha Katolike Shqiptare “Zoja e Shkodrës”, nën kujdesin shembullor të famullitarit të kësaj kishe, Dom...

Itali/ Në Parma nis Muaji i Kulturës Shqiptare

Ky është viti i 17-të që zhvillohet Muaji i Kulturës Shqiptare në qytetin e parmës. Këtë vit aktivitetet  janë parashikuar të zhvillohen nga data...

Kroaci/ Udhëtim studimor i nxënësve të mësimit shqip të Zagrebit në Poreç

Ditën e diel, më 5 nëntor 2023, nxënësit e mësimit shqip të Zagrebit zhvilluan një udhëtim studimor në qytetin e Poreçit, në Kroaci, të...

Ndahet nga jeta në moshën 87-vjeçare në Çikago veprimtari Tefik Ashiku

Veprimtari I hershëm i komunitetit shqiptar në Amerikë, Ramazan Bekteshi, bashkëluftëtar i flaktë i çështjes kombëtare shqiptare me Tefik Ashikun, shkruajti se Batalioni i...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...