Hazir Mehmeti

E premte, 9 Dhjetor, 2022
E premte, 9 Dhjetor, 2022

AUTHOR NAME

Hazir Mehmeti

11 POSTIME
0 KOMENTET

Aktivitete letrare dhe Darka e Lamës në traditën kombëtare

Organizuar nga Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë në bashkëpunim me Klubin Letrar “Martin Camaj“ dhe Klubin Letrar “Bekim Berisha – Abeja“  në Moosburg...

Libri “Arbëreshët“  i Rexhep Rifatit promovohet në Bern

Veprimtaria hulumtuese mbi arbëreshët e  gazetarit dhe veprimtarit të njohur Rexhep Rifati u pasurua në veprën e tij “Arbëreshët- fotosintezë e shpirtit tim”. Kjo...

U mbajt festivali mbarëkombëtar i folklorit burimor ”Rapsha 2022” Malësi e Madhe

Fituese e festivalit u shpall “Çeta e Profetëve” nga Kruma Festivali i gjashtë mbarëkombëtar i folklorit “Rapsha 2022” gjatë tri ditëve shpalosi vlerat e folklorit...

Anton Marku, poeti i mburrjes sonë letrare në Austri

Vapa e fundkorriku u thye nga poezitë me fuqinë e tyre shpirtërore që mërgimtari nga Vjena, Anton Marku, ia dhuroi publikut në sallën e...

Urime 80 pranvera Rexhep Rifati!

Më 28 maj, një datë e mbarë që do shënohet gjeneratave bashkë me emrin e Rexhep Rifatit. Atë ditë në Komogllavën e vuajtjeve u dëgjua...

Rexhep Rifati 50 vjet në kërkim traditave, kulturës dhe gjuhës së arbëreshëve

Projekti  i drejtuar nga Rexhep Rifati në eksplorimin kulturo-historik të fshatrave arbëreshe tani po mbushte gjysmë shekulli. Që kur ishte student me brushën e...

Shkolla e parë e Stubllës dhe Don Mikel Tarabulluzi

7 Marsi – Dita e Mësuesit, moment i rikujtimit të figurave madhore shqiptare në historinë kombëtare.  Shumë intelektual patriotë nga të gjitha trevat shqiptare...

Lidhja e shkrimtarëve “Aleksandër Moisiu”, histori suksesi në Austri

Lidhja e Shkrimtarëve dhe Krijuesve Shqiptarë në Austri “Aleksandër Moisiu”, mbushi dhjetë vjet nga jeta e saj.  Kryesia e saj në takimet e fundit...

Veprimtaria letrare e botuese në Austri me rëndësi kombëtare

Duke qenë Austria boshti i lëvizjeve në rajon e njohur si perandoria Austro-Hungareze, shumë popuj gjetën ambientin e volitshëm për shkollim e krijimtari letrare....

Gjuha amtare, dygjuhësia dhe integrimi

Duke e kuptuar rëndësinë e shkëmbimit të përvojave profesionale dhe nivelin aktual të komunikimit elektronik në shkolla, ngritja e nivelit analitik dhe gjykues rreth...

Të fundit

Historia/ Kush ishte balerina shqiptare në Teatrin Bolshoi

Melushe Bebeziqi (1933-1967) balerina e famshme shqiptare e Balshoj teater… Eshte nje e vertete e padiskutueshme qe balerinat e famshme ruse si Mathilde Kschessinska (1872-1971),...

Ekspozitë për 30-vjetorin e Butrintit në UNESCO

Në kuadër të 30-vjetorit të Butrintit në UNESCO, në muzeun arkeologjik është vendosur një ekspozitë fotografike. Në të shfaqen gjithë etapat e zhvillimit të...

Shqipëria e Kroacia finalizojnë marrëveshjen për njohjen e pensioneve

Shqipëria dhe Kroacia kanë finalizuar me sukses marrëveshjen kuadër dhe atë administrative për njohjen e pensioneve të qytetarëve në të dy vendet. Ministria e Financave...

Përpjekjet e Arbëreshëve për mbledhjen e këngëve tradicionale të 3 shekujve

151 vjet më parë, më 20 dhjetor të vitit 1871 Giusepe Kamarda mblodhi disa këngë tradicionale në ngulimin arbëresh Palazzo Adriano. Këngëve të mbledhura...

Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë ndërkombëtare germain Droogenbrood

Poetja dhe përkthyesja Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë botërore Germain Droogenbroodt. Libri titullohet “Imazh qielli” dhe mban logon e shtëpisë Botuese...