kryesore3

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

kryesore3

Ministrja: Do të riatdhesohen edhe ata që kanë humbur jetën

Ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku ka zbuluar shtetet ku do të kryhen fluturimet e tjera të riatdhesimit javën e ardhshme. Në një lidhje direkte për...

Kanada/ Komuniteti shqiptar përfshihet tek fondet e ndihmave nga qeveria kandeze

Shoqata e Bashkësisë Shqiptare Kanadeze, ka zhvilluar një konferencë virtuale me ministrin për Familje, Fëmijë dhe Zhvillim Social të qeverisë kanadeze z....

SHBA / Ervin Mazniku: Në Nju Jork gati për provat me plazmën konvaleshente

Qendra mjekësore “Montefiore” në Bronks të Nju Jorkut do të nisë shumë shpejt provat klinike me plazmën konvaleshente si pjesë e një përpjekje për...

SHBA / Kardiologu shqiptar: Shqiptarët ta marrin seriozisht betejën me virusin

Amerika vijonë të ketë shifra tragjike të jetëve të humbura dhe të të prekurve. Numri i viktimave i kalon 41...

Spanjë/ Mjeku shqiptar Kita Sallabanda: 70% e të prekurve nga 30 deri në 60 vjeç

Vdekshmëria 10,5% në kushte të zakonshme do të ishte e paimagjinueshme, por në kohën e pandemisë globale, kjo për Spanjën u kthye në një...

Mjekja shqiptare:Në Izrael s’mund të largohesh më shumë se 100 metra nga shtëpia

Mjekja shqiptare në Izrael Jusinga Mashah thotë se në këtë vend janë marrë masa për Pashkët dhe Ramazanin. Në një lidhje me Ora News ajo...

SHBA/ Mjeku Skënder Driza: Pandemia është e paparashikueshme

Skënder Driza, mjek i përgjithshëm në New York, shprehet se pandemia ka sjellë mjaft stres tek personeli mjekësor në vijën e parë...

Gjermania rihap aplikimet për vizat e punës

Aktualisht dhjetëra mijëra vetë në vendet e Ballkanit Perëndimor presin të regjistruar për marrjen e një date për shtrimin e kërkesës për vizë në...

Angli / Futbollisti Shkodran Mustafi premton 16 vakte për familjet në nevojë

Mbrojtësi Shkodran Mustafi ka vendosur që për ditëlindjen e tij të 28- të të ofrojë më shumë se 16 mijë vakte për komunitetin, duke...

Itali / Dy kuzhinierë shqiptarë vakte falas në shtëpinë e të moshuarve 

Dy shqiptarët Emiliano Blliku e Endrit Demrozi  drejtues të një restoranti në zonën e Colornos ia janë bashkuar shumë bashkatdhetarëve të tyre në misione...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...