Teknologji

E enjte, 27 Janar, 2022
E enjte, 27 Janar, 2022

Teknologji

Spanjë / Shkencëtari shqiptar rrëfen drejtimin e projektit inovator

Arben Merkoçi është aktualisht Anëtar i Akademisë së Shkencave...

SHBA / Pandemia nxit novacionet në fushën e mjekësisë

Një pandemi shkakton fatkeqësi dhe vuajtje, por nga ana...

Austri / Dikur ndiqej politikisht, sot shqiptari ka kompani telekomunikacioni

Të krijosh emër në botë nuk është aspak e...

Gjenevë / Njihuni me zbuluesin shqiptar të kamerës që dallon njerëzit me Covid

Nuk janë të paktat fushat në të cilat shqiptarët...

Rritet numri i përdoruesve të TikTok gjatë Covid, konkurron ndjeshëm YouTube

Aplikacioni TikTok zuri vendin e parë për të ardhurat...

Gjermani / Inxhinieri shqiptar krijon aplikacionin që lexon tekstet shqip

Jetojmë në një kohë ku teknologjia është e pranishme...

Kriminelët në internet shfrytëzojnë pandeminë Covid-19, rrisin sulmet

Gjatë javëve të izolimit nga pandemia Covid-19 shumë njerëz...

Profesorët e Universitetit të Stanford, mësim falas për të rinjtë shqiptarë

Albanian-American Cultural Alliance është pjesë e katedrës...

Anjeza Shena, inxhinierja që bashkoi shqiptarët në një platformë profesionistësh

Shqiptarja Anjeza Shena, inxhiniere ndërtimi dhe pedagoge në Francë,...

Tregu botëror i kompjuterëve, në rënie me 12% në 3-mujorin e parë

Pas tre tremujorëve në rritje, tregu botëror...

Spanjë / Shkencëtari shqiptar rrëfen drejtimin e projektit inovator

Arben Merkoçi është aktualisht Anëtar i Akademisë së Shkencave...

SHBA / Pandemia nxit novacionet në fushën e mjekësisë

Një pandemi shkakton fatkeqësi dhe vuajtje, por nga ana...

Austri / Dikur ndiqej politikisht, sot shqiptari ka kompani telekomunikacioni

Të krijosh emër në botë nuk është aspak e...

Gjenevë / Njihuni me zbuluesin shqiptar të kamerës që dallon njerëzit me Covid

Nuk janë të paktat fushat në të cilat shqiptarët...

Rritet numri i përdoruesve të TikTok gjatë Covid, konkurron ndjeshëm YouTube

Aplikacioni TikTok zuri vendin e parë për të ardhurat...

Gjermani / Inxhinieri shqiptar krijon aplikacionin që lexon tekstet shqip

Jetojmë në një kohë ku teknologjia është e pranishme...

Kriminelët në internet shfrytëzojnë pandeminë Covid-19, rrisin sulmet

Gjatë javëve të izolimit nga pandemia Covid-19 shumë njerëz...

Profesorët e Universitetit të Stanford, mësim falas për të rinjtë shqiptarë

Albanian-American Cultural Alliance është pjesë e katedrës...

Anjeza Shena, inxhinierja që bashkoi shqiptarët në një platformë profesionistësh

Shqiptarja Anjeza Shena, inxhiniere ndërtimi dhe pedagoge në Francë,...

Tregu botëror i kompjuterëve, në rënie me 12% në 3-mujorin e parë

Pas tre tremujorëve në rritje, tregu botëror...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...