Britani/ Kompania shqiptare gati makinën SD+ me 1800 kuaj fuqi

E martë, 16 Gusht, 2022
E martë, 16 Gusht, 2022

Britani/ Kompania shqiptare gati makinën SD+ me 1800 kuaj fuqi

Fillimi i një kompanie të re nuk është kurrë e lehtë. Dhe aq më pak e lehtë është të ndërtosh një kompani makinash. Të nisësh një kompani makinash dhe të prodhosh një super makinë, kjo ndoshta është e pamundur, por jo për shqiptarin Qendrim Thaqi.

Qendrim Thaqi, i cili ka ëndërruar të krijojë super veturën e parë shqiptare, ja ka dalë të bëj realitet ëndrrën e tij.

Lexo edhe: koka3Gjermani/ Një makinë tërësisht shqiptare? Ja çfarë bën Qëndrim Thaqi

Modeli ishte vendosur të quhej “Illyrian Pure Sport”, megjithatë duket se një tjetër model do të vij së shpejti, që do të quhet SD +. Makina do të prodhohet nga kompania e tij “Arrera Automobili” dhe është vendosur të jetë një “përbindësh” 1,800 kf.

Gjatë ditëve të fundit, Arrera ka postuar imazhe ngacmuese në faqen e tyre në Instagram duke treguar makinën e re.

Nëse keni parë imazhe të “Illyrian Pure Sport”, do të keni parë stilimin ekstrem, por SD + është edhe më ekstreme, e cila është frymëzuar nga veturat e Formula 1 gjë që shpjegon krahun e vogël të pasmë në majë të peshkaqenit të makinës. Megjithatë, çfarë qëndron pas emrit të makinës? Epo, ‘S’ simbolizon Skënderbeun, i cili ishte një fisnik shqiptar dhe komandant ushtarak që i dha vendit pavarësinë e tij. Dhe ‘D’ është numri romak për 500. Plus? Për plus 500 km / orë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të “Gazeta Diaspora Shqiptare” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. 

Fillimi i një kompanie të re nuk është kurrë e lehtë. Dhe aq më pak e lehtë është të ndërtosh një kompani makinash. Të nisësh një kompani makinash dhe të prodhosh një super makinë, kjo ndoshta është e pamundur, por jo për shqiptarin Qendrim Thaqi.

Qendrim Thaqi, i cili ka ëndërruar të krijojë super veturën e parë shqiptare, ja ka dalë të bëj realitet ëndrrën e tij.

Lexo edhe: koka3Gjermani/ Një makinë tërësisht shqiptare? Ja çfarë bën Qëndrim Thaqi

Modeli ishte vendosur të quhej “Illyrian Pure Sport”, megjithatë duket se një tjetër model do të vij së shpejti, që do të quhet SD +. Makina do të prodhohet nga kompania e tij “Arrera Automobili” dhe është vendosur të jetë një “përbindësh” 1,800 kf.

Gjatë ditëve të fundit, Arrera ka postuar imazhe ngacmuese në faqen e tyre në Instagram duke treguar makinën e re.

Nëse keni parë imazhe të “Illyrian Pure Sport”, do të keni parë stilimin ekstrem, por SD + është edhe më ekstreme, e cila është frymëzuar nga veturat e Formula 1 gjë që shpjegon krahun e vogël të pasmë në majë të peshkaqenit të makinës. Megjithatë, çfarë qëndron pas emrit të makinës? Epo, ‘S’ simbolizon Skënderbeun, i cili ishte një fisnik shqiptar dhe komandant ushtarak që i dha vendit pavarësinë e tij. Dhe ‘D’ është numri romak për 500. Plus? Për plus 500 km / orë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të “Gazeta Diaspora Shqiptare” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.