Lisana Subashi

E enjte, 5 Gusht, 2021
E enjte, 5 Gusht, 2021

AUTHOR NAME

Lisana Subashi

77 POSTIME
0 KOMENTET

Intervista/ Nisma e mbesës së Kapedan Gjon Marka Gjonit për Sarajet e të parëve

Sarajet e Kapedan Gjon Marka Gjonit kanë një vlerë të madhe historike, jo vetëm për familjen që e posedon këtë pronë, por për mbarë...

SHBA/ Afërdita Hakaj, një udhëheqëse dhe vizionare shqiptare në Diasporë

Një histori frymëzuese që tregon më së miri vullnetin dhe guximin e shumë të rinjve shqiptarë që kanë arritur të ndërtojnë një karrierë të...

Zvicër/Politikani shqiptar: Bashkatdhetarët janë përkrahësit më pasionant që kam

Politikani shqiptar Përparim Avdili në mbledhjen e anëtarësisë së Nëndegës së IX-të të Partisë Liberale të Cyrihut është rizgjedhur kryetar i Nëndegës dhe është...

Kanada/ Aldo Ibrahimi: Rrënjet janë të vështira të shkulen

Aldo Ibrahimi është zhvendosur në Kanada në moshën 20 vjeçare. Ai ka një eksperiencë të gjerë në fushën e pasurive të paluajtshme në zonën...

Dollenberg: Diaspora mjekësore, një shtyllë kryesore për mjekësinë shqiptare

Federata e Mjekëve Shqiptarë në Europë organizoi Konferecën e IX-të Internacionale “EURO-Meeting, Doctors ACT 2together”. Konferenca u zhvillua në fund të muajit qershor me...

Itali/ Diana Doci: Një projekt për të garantuar sigurinë e grave emigrante

Një projekt i nisur nga gratë për gratë. Libri “Libera Libere” fitues i shumë cmimeve jep mesazhe të forta për problematikat e shumta me...

Itali/ Eridan Këllici: Procesi i integrimit kërkon një sakrificë të madhe

E dashuron profesionin e saj dhe e krahason me motorin që e bën të eci përpara. Eridan Këllici ka mbaruar studimet për psikologji në...

Zvicër/ Majlinda Sulejmani, një faktor shqiptar në politikat e integrimit

Majlinda Sulejmani është zgjedhur kandidatja më e përshtatshme për rajonin e Zvicrës Perëndimore, për të qenë pjesë e Sesionit të Grave që do të...

Izrael/ Iris Matathia: Lidhja me Shqipërinë nuk mund të ndërpritet asnjëherë

Iris Matathia jeton dhe punon në Izrael. Ajo ka lindur në Berat, ndërsa për 10 vite jeta e saj ishte në Tiranë. Për herë...

Intervista/ Ana Deliallisi dhe eksperienca si inxhiniere softueresh në Austri

Dëshira për një eksperiencë akademike jashtë Shqipërisë ishte shtysë që ajo të linte vendlindjen. Nga studimet në një ndër institutet kërkimore më të mirë...

Të fundit

COVID-19/ Gjermania parashikon masa të reja në vjeshtë

Ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn parashikon masa të reja: Personat e vaksinuar duhet të vazhdojnë të mbajnë maska. Ata që nuk janë vaksinuar mund...

Prag fundjave, fluks turistësh nga Kosova për në Shqipëri

Afrimi i fundjavës dhe java e parë e gushtit po risjell fluksin e turistëve nga Kosova drejt Shqipërisë. Mediat kosovare raportojnë se në Vërmicë këtë...

Dua Lipa “jehonë” në media, Daily Mail artikull për këngëtaren dhe Shqipërinë

Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa po shijon prej disa ditësh pushimet në jug të Shqipërisë, bashkë me familjen dhe partnerin e saj Anwar...

Kishin ardhur me pushime nga Suedia, humb jetën tragjikisht i mituri

Një fëmijë 3-vjeçar ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti tragjik. Mjeti që drejtohej nga nëna e tij 38-vjeçare ka humbur kontrollin dhe...

Rikthehet Mural Fest Tirana, marrin pjesë artistë nga e gjithë bota

Nga 24 gushti, artistë nga e gjithë bota do të udhëtojnë drejt Tiranës për artin e magjishëm të ngjyrave murale. Lajmin e mirë e ka...