Lisana Subashi

E premte, 29 Shtator, 2023
E premte, 29 Shtator, 2023

AUTHOR NAME

Lisana Subashi

90 POSTIME
0 KOMENTET

Belgët dhe interesimi për të mësuar shqipen

Adnan Rexhepi prej vitesh jeton në Belgjikë. Edhe pse i ri në moshë kur u largua nga vendlindja, Adnani nuk hoqi dorë asnjëherë nga...

Austri / Roza Prenaj: Ti mësosh shqipen fëmijëve të brezit të tretë në Diasporë

Roza Prenaj Nrecaj është një nga mësueset që japin mësimin e gjuhës shqipe në Austri. Mësimdhënia e gjuhës shqipe në Austri bëhet edhe më...

SHBA/ Afërdita Hakaj, një udhëheqëse dhe vizionare shqiptare në Diasporë

Një histori frymëzuese që tregon më së miri vullnetin dhe guximin e shumë të rinjve shqiptarë që kanë arritur të ndërtojnë një karrierë të...

Intervista / Federica Mollica: Identiteti Arbëresh në kohën e globalizmit

Lindur e rritur në Kalabri Federica Mollica që nuk mund të ishte indiferente ndaj kulturës arbëreshe. Pjesë e të përditshmes së qyteteve jugore, e...

Intervista/ Suksesi i vëllezërve Pelushi në SHBA

Vëllezërit Pelushi, Rei dhe Xhon janë studentë ekselence në USA, në kolegjin ku ata studiojnë "Missouri Valley College". Rei Pelushi, vëllai i madh ka mbaruar...

Intervista/ Përse mësimi i gjuhës shqipe në Diasporë duhet të jetë sistematik

Desara Beqari Gjonej është autore e librave mësimorë për fëmijët shqiptarë që ndjekin mësimin e gjuhës amtare në Diasporë. Ajo ka një përvojë të...

Arbresh Useini, një kandidate shqiptare në zgjedhjet lokale në Danimarkë

Arbresh Useini kandidon në zgjedhjet lokale në Danimarkë. Ajo vendosi të kandidojë pasi vuri re mungesën e një femre me etnicitet tjetër në këtë...

Bujar Salihu: Në Zvicër ka një përqëndrim të madh të krijuesve shqiptarë

Bujar Salihu nga Gjilani, më 1990 regjistrohet në Fakultetin e Elektroteknikës në Prishtinë. Por vetëm një vit më vonë për shkak të rrethanave politike...

Zgjedhjet në Itali/Silvana Xheneti, kandidatja me fokus sipërmarresit shqiptarë

Italia voton këtë fundjavë për zgjedhjet vendore në 1157 komuna. Mbi 12 milionë italianë janë thirrur të votojnë për të zgjedhur kryetarë Bashkie e...

Autorja shqiptaro-amerikane fiton çmimin për romanin më të mirë historik

Autorja shqiptaro-amerikane Loreta Chekani është pak e njohur për lexuesin shqiptar, por për lexuesin e pasionuar pas romaneve historike ajo është në emër që...

Të fundit

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...

Më 1 tetor hyn në fuqi marrëveshja e pensioneve me Zvicrën. Italia ende premtim!

Në datën 1 tetor hyn në fuqi Marrëveshja për Sigurimet Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës.  Lajmin e bëri të ditur Kryeministri Edi Rama, teksa...

Përfaqësues të shoqatës “Bijtë e Shqipes” takohen me presidentin e Shqipërisë

Presidenti i Shqipërisë z.Bajram  Begaj gjatë ditëve që mori pjesë në Asamblenë e OKB në New York ftoi edhe përfaqësuesit e shoqatës shqiptare te...

Në kujtim të Petro Pogës, nënshkruesit të Pavarësisë së Shqipërisë

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot ndarjen nga jeta të patriotit e burrit të shtetit Petro Poga, një nga figurat e Rilindjes Kombëtare Shqiptare dhe...

Zvicër/ Kristian Kabashi fiton çmimin Swissalbs “Sipërmarrësi i vitit 2023”

Shoqata Shqiptaro-Zvicerane Swissalbs ka shpallur fituesin e çmimit të sipërmarrësit vitin 2023. Çmimi ju akordua Kristian Kabashit, themelues dhe anëtar bordi i startup-it FinTech...