Anisa Braho

E diel, 28 Shkurt, 2021
E diel, 28 Shkurt, 2021

AUTHOR NAME

Anisa Braho

26 POSTIME
0 KOMENTET

INTERVISTA/ Blerina Kadiu: Lufta ndaj infodemisë së COVID-19 në Kanada

Blerina Kadiu prej katër vitesh tashmë jeton në Kanada, një zgjedhje e saj dhe bashkëshortit pasi familja e Blerinës jetonte atje. Dhe pse prej...

Gjermani/ Biznesi i Argjira Mulaku dhe standardi i mbrojtjes së mjedisit

Argjira Mulaku është larguar drejt Gjermanisë në një moshë të vogël, për shkak të vendimit të vështirë të prindërve të saj akademikë për tu...

Cosimo Scaravaglione: Kënga arbëreshe dhe rikthimi në festival në Shqipëri

Nëse do të dëgjojmë këngën “Një serenatë për ty” do të na vijë menjëherë në mendje melodia e këndshme e vitit të largët 1994...

Ersi Bozheku, një “leksion” mbi shqiptarët jashtë dhe kontributi në Shqipëri

Abraham Lincoln do të thoshte se rregulli kryesor për avokatin, ashtu si për këdo në çdo fushë është vullneti. Falë këtij vullneti në vitet...

Itali/Redi Vyshka, shqiptari i suksesshëm në startup dhe projekti për Shqipërinë

Ëndrra përtej Adriatikut ishte Italia në vitin 1998 për Redi Vyshka, ku e priste babai i tij e bashkë me nënën dhe vëllain shkoi...

Mësimi shqip në Austri, Hazir Mehmeti: Prindërit të tregojnë vetëdije kombëtare

Një gjurmë e sotme për nesër, për gjeneratat që do të vijnë. Kështu e konsideron Hazir Mehmeti libri e tij monografik “Mësim Shqip në...

Historia e Shqipërisë së 1900-tës përmes çokollatave gjermane

Pamje të rralla vijnë nga Hamburgu i Gjermanisë kur jeta shqiptare në vitet 1900 pasqyrohet në ambalazhin e çokollatave të kompanisë "Gartmann Schokolade". Bëhet fjalë...

Intervista/ Adriatik Tafani, “kalorësi i Ballkanit” dhe suksesi në Itali

Adriatik Tafani u nis drejt Italisë në vitin 2001, kur ishte vetëm 13 vjeç, por me vete mori dhe ëndrrën e tij për hipizmin,...

Dita e Kujtesës/ Një libër për “Izraelitët në Shqipëri”

Në ditën Ndërkombëtare të Kujtesës shtëpia botuese Çabej ka sjellë një dëshmi të rrallë të një hebreu që jetoi dhe e njohu mirë Shqipërinë....

Kanada/ Profesionistë shqiptarë pjesë e nismës vullnetare për informim mbi COVID

Qeveria kanadeze ka ndërmarrë një nismë për të krijuar një grup vullnetarësh për të shpërndarë informacione lidhur me COVID-19. Ky informacion do të përpunohet...

Të fundit

Francë/ Avokatja shqiptare Roxane Gjoni dhe kontributi për bashkëkombësit

Roxane Gjoni me profesion avokate rrëfen se ka shkuar që e vogël në Francë ndaj edhe nuk ndjen diferenca kulturore mes të rinjve francezë...

SHBA/ Mjekja Cenko: Tek ata që kanë kaluar Covid të aplikohet një dozë vaksine

Ekspertët po rekomandojnë që personat që kanë kaluar koronavirusin të marrin vetëm një doze vaksine. Këtij rekomandimi i bashkohet edhe epidemiologia në Amerikë, Erta Cenko,...

Gjermani/ Ambasada në Berlin sqaron tarifat për dokumentet biometrike

Në ambasadën shqiptare në Berlin më 4 shkurt u çel dhe zyra e aplikimit për dokumente biometrike. Ambasada sqaron përmes postimit tarifat e aplikimit dhe...

Destinacione shqiptare/ Ura e Haskovës në Gjirokastër, një monument kulture

Ura e Haskovës është një ndër urat historike të Shqipërisë që së fundmi do i nënshtrohet restaurimit. Ajo ndodhet në Dropullin e poshtëm në Gjirokastër...

Greqia departament të dedikuar për lejet e qëndrimit për investitorët e huaj

Duke filluar nga e hëna, 1 mars, një departament i ri do të hap dyert për lëshimin e lejeve të qëndrimit për investitorët e...