Opinione

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

Opinione

Vota si e drejtë e Diasporës

Duke ndjekur nga larg zhvillimet më të fundit në...

Zgjidhja e Gjiknurit për votën e emigrantëve

Nga Ylli Pata Dy ditët e fundit ka nisur një...

Deutsche Welle në shqip në 28 vjetorin e saj

Të punosh në media gjermane, veçanërisht në “Deutsche Welle”,...

Iso Labe në Sokratus…

Sokratus është një ndër rrugët e qendrës së Athinës....

Opinion / Amerika nuk e përkrah ndarjen

Amerika është një fenomen i veçantë në evoluimin politik...

Fuqia e referencës letrare dhe autoriale në njësimin e shkrimtarit Adnan Mehmeti

“Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë (Autorë dhe vepra)” është një libër...

Për çfarë janë shqiptarët të parët në botë?

Nga Shpëtim Nazarko  Po e shikoja me kërshëri fjalën që...

Edhe muslimanët i përkasin Gjermanisë dhe Europës

BE bashkë me Norvegjinë dhe Zvicrën që numëronte në...

Mikrobët e gjuhës shqype

Nga At Gjergj Fishta Pernjimend se asht nji punë per...

Efekti fiskal i COVID-19 në xhepin e shtetit dhe gjithsecilit gjatë prillit 2020

Pas tërmetit të Nëntorit të vitit të kaluar, rënies...

Vota si e drejtë e Diasporës

Duke ndjekur nga larg zhvillimet më të fundit në...

Zgjidhja e Gjiknurit për votën e emigrantëve

Nga Ylli Pata Dy ditët e fundit ka nisur një...

Deutsche Welle në shqip në 28 vjetorin e saj

Të punosh në media gjermane, veçanërisht në “Deutsche Welle”,...

Iso Labe në Sokratus…

Sokratus është një ndër rrugët e qendrës së Athinës....

Opinion / Amerika nuk e përkrah ndarjen

Amerika është një fenomen i veçantë në evoluimin politik...

Fuqia e referencës letrare dhe autoriale në njësimin e shkrimtarit Adnan Mehmeti

“Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë (Autorë dhe vepra)” është një libër...

Për çfarë janë shqiptarët të parët në botë?

Nga Shpëtim Nazarko  Po e shikoja me kërshëri fjalën që...

Edhe muslimanët i përkasin Gjermanisë dhe Europës

BE bashkë me Norvegjinë dhe Zvicrën që numëronte në...

Mikrobët e gjuhës shqype

Nga At Gjergj Fishta Pernjimend se asht nji punë per...

Efekti fiskal i COVID-19 në xhepin e shtetit dhe gjithsecilit gjatë prillit 2020

Pas tërmetit të Nëntorit të vitit të kaluar, rënies...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...