Bledi Filipi

E diel, 1 Tetor, 2023
E diel, 1 Tetor, 2023

AUTHOR NAME

Bledi Filipi

37 POSTIME
0 KOMENTET

115 vjet nga lindja e dijetarit të kombit Eqrem Çabej

"Gjuha është pasqyra më e qartë e një kombi dhe e kulturës së tij!" - Eqrem Çabej Emri i E. Çabejt është i lidhur ngushtë,...

173 vjetori i ideologut Sami Frashëri  

Më 1 qershor 1850 lindi ideologu Sami Frashëri Njerëzit e mirë janë të gjykuar të bëhen skllevër të të këqijve.  Çdo mizori e ka ditën e vet të gjykimit.  Dituria dhe shkenca i jep njeriut një armë në dorë, edukata e stërvit në përdorimin e asaj arme. Njeriu që nuk është i...

Ku po vemi?

Nuk kanë të sosur debatet dhe diskutimet tek ne. Sa mendon se harrohet a mbyllet diçka hapet tjetra. Këtë herë debati i ndezur është mbi...

Kontributi i Kostandin Kristoforidhit në gjuhësinë shqiptare

Kostandin Kristoforidhi është një nga përfaqësuesit më të rëndësishëm të Lëvizjes Kombëtare të shek. XIX. Ai luajti rolin më të rëndësishëm gjatë asaj periudhe...

Rreth etimologëve popullorë dhe shkencorë

Për këtë shkrim mora shkas nga shkrimet dhe emisioniet në mediat e përditshme kombëtare, sidmos nga ai i datës 24 prill në një televizion....

Rreth prejardhjes së emrit Amir/Emir

Gjuhëtarët janë të prirur për disa teori të origjinës së emrit Amir. Bazuar në teorinë e parë, emri ka rrënjë të lashta hebreje. Forma...

Si sot më 5 prill 1873 lindi Nderi i Kombit Hafëz Ali Korça

“O Mëmëz o halle-madhe ç’gjëmë e zezë të ka zënë Bijt ‘e tu s’mentohen fare rrugëvet të kanë lënë Të pamëshirçmit s’të shohin ,...

Shkupi < Scupi

Ditët e fundit mediet u mbushën me lajmin e mirë të zbulimit të pllakës që mendohet se daton në shekullin e dytë, në mbishkrimin...

Në kujtim të Norbert Joklit (1877-1942)

Albanologu i njohur austriak prof. dr. Norbert Jokli, (që ia kushtoi gjithë veprimtarinë e gjithë jetën studimit të gjuhës shqipe), mbante kontakte të vijueshme...

Në kujtim të Milan Shuflajt (1879-1931)

Ndërmjet hulumtimeve dhe botimeve të tij  aq të frytshme ka dhënë ndihmesa të çmuara edhe për sqarimin e disa çështjeve të rëndësishme në fushë...

Të fundit

Mirënjohje nga emigrantët shqiptarë për ambasadoren e kryebashkiakun e Athinës

Kjo histori e veçantë, jo aktuale e megjithatë koherente ka mjaft arsye të shpaloset në detaje, madje jo kur ndodhi, por pikërisht sot. Ndërsa...

Lamtumirë At Arthur Liolin

Me hidhërim e mora lajmin e ikjes nga kjo botë të At Arthur Liolinit. Iku në qiell një Shenjt.  E kishim takuar disa herë...

Ndahet nga jeta At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA

At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA, ka ndërruar jetë në moshën 80 vjeçare. Lajmi është publikuar nga Mitropolia e Shenjtë në...

Zvicër/ “Një varg, një këngë, një tufë lule për Dritëroin”

Ky është titulli i aktivitetit me nxënësit e Shkollës Shqipe në Zvicër i cili do të mbahet në datën 1 tetor . Një event...

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...