Jerida Kulla

E premte, 9 Dhjetor, 2022
E premte, 9 Dhjetor, 2022

AUTHOR NAME

Jerida Kulla

3 POSTIME
0 KOMENTET

Letër bashkatdhetarit tim/Gjuha shqipe nuk mësohet me lutje,po me qejf e dëshirë

I dashur bashkatdhetari im! Po ta shkruaj këtë letër, jo se nuk t’i thosha dot ballë për ballë këto fjalë, që në fakt t’i thashë,...

Është mëkat i madh të mos i mësosh djalit gjuhën shqipe

Njollën që mendojnë disa se do ta ketë fëmija, njolla e fillimeve të emigracionit, është “vepër e të rriturve” e jo e fëmijëve, por...

Një model për tu ndjekur

Viti 2020 do të mbahet mend si vit i vështirë, ku e gjithë bota u përball me virusin kovid. Do të mbahet mend për...

Të fundit

Historia/ Kush ishte balerina shqiptare në Teatrin Bolshoi

Melushe Bebeziqi (1933-1967) balerina e famshme shqiptare e Balshoj teater… Eshte nje e vertete e padiskutueshme qe balerinat e famshme ruse si Mathilde Kschessinska (1872-1971),...

Ekspozitë për 30-vjetorin e Butrintit në UNESCO

Në kuadër të 30-vjetorit të Butrintit në UNESCO, në muzeun arkeologjik është vendosur një ekspozitë fotografike. Në të shfaqen gjithë etapat e zhvillimit të...

Shqipëria e Kroacia finalizojnë marrëveshjen për njohjen e pensioneve

Shqipëria dhe Kroacia kanë finalizuar me sukses marrëveshjen kuadër dhe atë administrative për njohjen e pensioneve të qytetarëve në të dy vendet. Ministria e Financave...

Përpjekjet e Arbëreshëve për mbledhjen e këngëve tradicionale të 3 shekujve

151 vjet më parë, më 20 dhjetor të vitit 1871 Giusepe Kamarda mblodhi disa këngë tradicionale në ngulimin arbëresh Palazzo Adriano. Këngëve të mbledhura...

Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë ndërkombëtare germain Droogenbrood

Poetja dhe përkthyesja Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë botërore Germain Droogenbroodt. Libri titullohet “Imazh qielli” dhe mban logon e shtëpisë Botuese...