Aktualitet

E diel, 23 Qershor, 2024
E diel, 23 Qershor, 2024

Aktualitet

Bebe Rexha rrëfen për betejën e prindërve me koronavirusin

Këngëtarja me prejardhje shqiptare, Bebe Rexha, ka konfirmuar se...

Dy futbollistët shqiptarë përballen sot për kupën e Austrisë

Më në fund pas pezullimit disa mujor futbolli austriak...

Greqia nga 15 qershori hap kufijtë për turistët shqiptarë

Familjet shqiptare që jetojnë mes Shqipërisë e Greqisë do...

Fuqizimi dhe angazhim i Diasporës shqiptare, miratohet programi shtetëror

Këshilli i Ministrave ka miratuar propozimin e ministrit të...

Bruksel / Ursula Von der Leyen: Do të rimodelojmë ekonominë europiane

Plani i rimëkëmbjes është frymëzuar nga qëndrueshmëria dhe investimet...

Covid-19 / Humanizmi i besimtarëve shqiptarë që mahniti amerikanët në Michigan

Bujaria, zemërgjerësia dhe mirënjohja janë ndër virtytet më të...

Greqi / Punëtorët shqiptarë fitojnë “betejën” për pagën ditore

Punëtorët shqiptarë qëndruan për rreth një javë në grevë...

Kanada / Mjekja shqiptare: COVID-19 testi nuk është 100% i sigurt

Të jesh një mjek emigrant në Kanada nuk është...

Dhoma e Biznesit të Diasporës: Ja ndikimi i Covid te sipërmarrjet shqiptare

Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare, me mbështetjen e...

Covid-19/ Zvicra i rikthehet normalitetit, kufijtë e Shengenit hapen më 6 korrik

Një ndër vendet europiane që ka vendosur t'i rikthehet...

Bebe Rexha rrëfen për betejën e prindërve me koronavirusin

Këngëtarja me prejardhje shqiptare, Bebe Rexha, ka konfirmuar se...

Dy futbollistët shqiptarë përballen sot për kupën e Austrisë

Më në fund pas pezullimit disa mujor futbolli austriak...

Greqia nga 15 qershori hap kufijtë për turistët shqiptarë

Familjet shqiptare që jetojnë mes Shqipërisë e Greqisë do...

Fuqizimi dhe angazhim i Diasporës shqiptare, miratohet programi shtetëror

Këshilli i Ministrave ka miratuar propozimin e ministrit të...

Bruksel / Ursula Von der Leyen: Do të rimodelojmë ekonominë europiane

Plani i rimëkëmbjes është frymëzuar nga qëndrueshmëria dhe investimet...

Covid-19 / Humanizmi i besimtarëve shqiptarë që mahniti amerikanët në Michigan

Bujaria, zemërgjerësia dhe mirënjohja janë ndër virtytet më të...

Greqi / Punëtorët shqiptarë fitojnë “betejën” për pagën ditore

Punëtorët shqiptarë qëndruan për rreth një javë në grevë...

Kanada / Mjekja shqiptare: COVID-19 testi nuk është 100% i sigurt

Të jesh një mjek emigrant në Kanada nuk është...

Dhoma e Biznesit të Diasporës: Ja ndikimi i Covid te sipërmarrjet shqiptare

Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare, me mbështetjen e...

Covid-19/ Zvicra i rikthehet normalitetit, kufijtë e Shengenit hapen më 6 korrik

Një ndër vendet europiane që ka vendosur t'i rikthehet...

Të fundit

Fëmijët e Diasporës nisin shkollën verore “Jam Shqiptar”

Me pjesëmarrjen e 20 nxënësve nga diaspora shqiptare në Itali, ka nisur ditën e sotme shkolla verore “Jam Shqiptar”. Kjo nismë mbështetet nga Ministria...

Franca, vendi më i kërkuar nga shqiptarët për azil

Franca vijon të mbetet destinacioni kryesor ku shtetasit shqiptarë drejtohen për të kërkuar azil. Teksa në 2022 dhe 2023 një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve...

Lamtumirë At Antonio Bellushi, Bilbil i Gjuhës Shqipe dhe Arbërisë

Edhe pse të larguar 600 vjet më parë, pas vdekjes së Skënderbeut, Arbëreshët e Italisë nuk i harruan kurrë rrënjët e tyre të lashta. Arbëreshi...

Shuhet Atë Antonio Bellusci

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta Atë Antonio Bellusci, hulumtuesi i përkushtuar i kulturës iliro-shqiptare, studimet etnografike të së cilit hodhë ndritë mbi...

Tiranë-Zagreb fluturime direkte deri në tetor 2024

Kompania ajrore e Kroacisë dhe anëtare e Star Alliance "Croatia Airlines" ka njoftuar se do të kryejë fluturime direkte Zagreb-Tiranë deri në muajin tetor...