gjermani

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

gjermani

Gjermani / Pianistja kosovare Melias Ibrahimi fiton dy çmime

Pianistja kosovare, Melisa Ibrahimi, pjesëmarrëse nё shumё koncerte dhe fituese e disa çmimeve pianistike nё vend dhe më gjerë, është shpërblyer me dy çmime...

Maska të detyrueshme/ Konfirmohen 27 udhëtime për nesër

Aeroporti Ndërkombëtar “Nënë Tereza” njoftoi se janë konfirmuar për ditën e nesërme 27 fluturime. Vlen të theksohet se personat që u lejohet të udhëtojnë janë...

Aeroporti “Nënë Tereza” konfirmon fluturimet për nesër

Aeroporti Ndërkombëtar “Nënë Tereza” njoftoi se janë konfirmuar për ditën e nesërme 31 fluturime. Vlen të theksohet se personat që u lejohet të udhëtojnë janë...

Covid-19/ Gjermania vendos: Kush vjen nga vendet me rrezik, do bëjë test falas

Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn tha se “do të urdhërojë testimin e detyrueshëm për koronavirusit për udhëtarët që vijnë në Gjermani nga zona...

Ambasada Gjermane jep lajmin e mirë / Rihapen aplikimet për vizë dhe pasaporta

Ambasada Gjermane në Tiranë ka njoftuar se ajo do të rifillojë të funksionojë normalisht dhe se nga data 27 korrik 2020, pra nga dita...

Gjermani / Ermonela Jaho në garë për çmimin “Këngëtarja lirike e vitit”

Sopranoja shqiptare Ermonela Jaho është nominuar për çmimin “Këngëtarja lirike e vitit” në "Opus Klasik", çmimi për muzikën klasike në Gjermani. Sëfundmi ajo kishte njoftuar...

Shqipëria rrit eksportin me Turqinë dhe Gjermaninë, ulet shkëmbimi me Italinë

Gjatë gjashtëmujorit të parë të këtij viti vendet me të cilët Shqipëria ka patur rritjen më të madhe të eksporteve, në krahasim me një...

Gara globale për gjetjen e vaksinës / Projektet dhe medikamentet Anti-Covid

Dr. Besmir Elmazi, Mjek specializant në mjekësi interne dhe kardiologji, nga Helios Klinikum në Duisburgm Gjermani, rrëfen luftën që po zhvillohet çdo ditë në...

Stomatologët shqiptarë në Gjermani në betejën ndaj Covid-19

Dr. Nertsa Çunoti dhe Dr. Rezart Qorri bashkëshortët mjekë në qytetin Plauen në Landin Sachsen, Gjermani, rrëfejnë rolin e mjekut stomatolog në luftën ndaj...

Të mësojmë të jetojmë së bashku, vendas dhe të huaj

Në fakt këtë titull e huazova nga një projekt i disa viteve më parë në Gjermani, pjesë e të cilit isha edhe unë. Qëllimi:...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...