gjermani

E mërkurë, 21 Prill, 2021
E mërkurë, 21 Prill, 2021

ETIKETA

gjermani

Filmi “Zana” premierë në televizionin gjerman

Televizioni gjerman “3sat” në Gjermani do të shfaqë dramën “Zana”. Vendimi për transmetimin e kësaj drame psikologjike vjen në kuadër të partneritetit mediatik me...

Gjermani/ Masa të njëjta në të gjithë vendin ndaj pandemisë, ja rregullat

Qeveria gjermane ka thënë që masat “frenuese emergjente” kundër infektimeve me koronavirus do të përcaktohen me ligj në të gjitha landet federale, duke zëvendësuar...

Mediat gjermane për talentin shqiptar në “The Voice”: Shkëlqeu me “New York”

Talenti i ri shqiptar Sefedin Xhemaj që jeton në Austri vazhdon të shkëlqejë në programin e mirënjohur “The Voice Kids of Germany 2021”. Talenti...

Gjermani/ Shqipërim Kraki patenton produktin e tij origjinal “Lift bar”

Shqiprim Kraki, i cili jeton dhe punon në Gjermani. Ai në një intervistë tregon për aktivitetin e tij dhe produktin e fundit Flying Mode....

COVID, Gjermania drejt vendimit për një tjetër mbyllje kombëtare

Kancelarja gjermane, Angela Merkel është e mendimit që për një përiudhë të shkurtër të shtrëngohen kufizimet kundër përhapjes së koronavirusit të ri, tha zëdhënësja...

Talenti shqiptar kalon në netët “live” në “The Voice Kids of Germany 2021”

Talenti i ri shqiptar Sefedin Xhemaj që jeton në Austri është bërë pjesë e programit të mirënjohur “The Voice Kids of Germany 2021”. Sefedini u...

COVID-19, çfarë po ndodh në Gjermani? Kërkohet izolim i ashpër

Sikur zgjedhjet të mbaheshin të dielën e ardhshme në Gjermani, unioni CDU/CSU do të ishte humbësi më i madh i zgjedhjeve.Sipas trendit aktual të...

Përkthyesja e Kutelit në gjermanisht vlerësohet me çmimin e rëndësishëm

Përkthyesja e tregimeve të Kutelit në gjermanisht, Andrea Grill është vlerësuar me çmimin “Austrian Industry Literature Prize - Anton Wildgans” 2021. Ky çmim jepet nga...

Gjermani/Mësuese Rexhepi: Të shtohen orët mësimore për gjuhën shqipe në Diasporë

Një misionare e gjuhës shqipe në Diasporë. E tilë është mësuese Nadire Rexhepi, e cila prej vitesh jeton në Gjermani, ku dhe jep kontributin...

COVID/ Italia dhe Gjermania shtrëngojnë rregullat për udhëtime në BE

Italia dhe Gjermania shtrëngojnë rregullat për udhëtimet në BE, ndërsa blloku është prekur nga një valë e tretë vdekjeprurëse e pandemisë së Covid-19. Italia planifikon...

Të fundit

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit në ndihmë të Spitalit Tetovës

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit i dorëzoi sot donacionet e mbledhura nga bashkëkombasit për Spitalin Klinik të Tetovës. Në donacion janë përfshirë 500 pako të...

Botohen dy fjalorë, Memisha: Në vitin 2023 vjen fjalori i madh i gjuhës shqipe

Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka botuar dy fjalorë të rinj. Njëri prej tyre përmban të plotë kërkimet që la pas një prej gjuhëtarëve...

Gjuha që flet arbëreshi dhe fillesat e shkrimit shqip

Lidhur me ekzistencën e gjuhës shqipe, për herë të parë, kjo gjuhë dëshmohet në vitin 1462 kur u shkrua me alfabet latin,  Formula e...

Turqi/ Cikalleshi “show” për 6 minuta, dhuron asist dhe shënon gol

Sulmuesi i Kombëtares shqiptare, Sokol Cikalleshi sapo ka shënuar gol dhe ka dhënë një asist në ndeshjen që ekipi i tij Koniaspor po luan ...

Botime në Diasporë/ “BULLETIN ALBANAIS” botohej në frengjisht më 1919-ën

“BULLETIN ALBANAIS” (Buletini shqiptar) ishte një e përkohshme politike e cila botohej në gjuhën frëngjisht me përgjegjës Jean Dorsenne. Numri i parë u botua...