gjermani

E enjte, 29 Shkurt, 2024
E enjte, 29 Shkurt, 2024

ETIKETA

gjermani

Merkel dhe Macron, plan të përbashkët për rimëkëmbjen e ekonomisë evropiane

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel do të paraqesin një plan të përbashkët për të nxitur rimëkëmbjen e BE-së nga kriza...

Vala e dytë e Covid/ Mjekja shqiptare në Gjermani: Do të jetë shumë më e lehtë

Mjekja shqiptare në Gjermani, Aurora Meta Dollenberg thotë se nëse  bota do të rrezikohet nga një valë të dytë nga koronavirusi, do të jetë...

Gjermani / Zgjaten kufizimet e udhëtimeve jo të domosdoshme deri në 15 qershor

Qeveria Federale Gjermane ka marrë vendimin për të ndjekur rekomandimin e Komisionit Evropian të datës 8 maj 2020 që në funksion të zbutjes së...

Pandemia Covid-19 / Ndihma e mjekëve shqiptarë ndaj bashkatdhetarëve në Gjermani

Mjekët Shqiptarë në Gjermani përbëjnë një pjesë shumë të rëndësishme të sistemit shëndetësor gjerman. Ata janë shndërruar në një lokomotivë të jashtëzakonshme në luftën...

Gjermani / Fondacioni “Besa” ndihma për vendlindjen

Ilir Seferi nga fondacioni "Besa" në Bavari ka shpjeguar rolin e Diasporës në kohën e COVID-19. Pasojat e këtij virusi i ndjejnë...

Të fundit

Parlamenti Britanik fokus te rinia shqiptare, prezanton projektin “Gjenerata e ardhshme në Shqipëri”

Ditën e martë më 27 shkurt 2024, në Dhomën e Komunave të vendosur në ndërtesën madhështore të House of Parlamenti, Westminster në Londër, u...

Shpallen fituesit e tregimeve arbëreshe më të mira në konkursin: “Krenarbëria”

Sot u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve të edicionit të parë të konkursit “Krenarbëria”, i cili u organizua nga Qendra e Studimeve dhe...

Në shërbim të gjuhës shqipe!

Të dielën me datë 25 shkurt 2024, anëtarët e Kryesisë dhe përfaqësuesit kantonalë, mësues dhe prindër të “Shkollës Shqipe” në Zvicër u bënë bashkë...

Kongresmenja Ocasio-Cortez: Do të luftoj që të miratohet rezoluta për ndëshkimin e krimeve të luftës së Kosovës  

Si përfaqësuesja e SHBA-së e një distrikti të Kongresit me shumicë shqiptare, e ftuara speciale e ngjarjes, kongresmenja Alexandra Ocasio-Cortez bëri thirrje për t'i...

Mark Gjonaj: 16 vite Kosovë e Pavarur, Serbia të mos provokojë por të dënojë kriminelët e luftës

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës në ambientet e Bashkisë së New York-ut nu ishte vetëm një moment festimesh, poer edhe nje moment reflektimi....