gjermani

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

gjermani

Profil / Dhurata Lazo, një histori suksesi shqiptar në skenat e Europës

Talenti i padiskutueshëm i pianistes tashmë të njohur, Dhurata Lazo ka tërhequr vemendjen jo vetëm të publikut gjerman, por mbi të gjitha të kritikëve...

Gratë viktima të dhunës dhe shumë larg barazisë me burrat

Një studim i ri i Organizatës Botërore të Shëndetësisë tregon sa akute janë në të vërtetë problemet në botë: një në tre gra është...

Gjermani / Mjeku shqiptar zbulon se kur do të jetë fundi i coronavirusit

Mjeku shqiptar internist -kardiolog në Berlin, Ardian Mustafai, i cili njëkohësisht është edhe nënkryetar i Shoqatës së Mjekëve Shqiptarë në Gjermani ka deklaruar se...

Avokatja shqiptare: Të punosh mes vendlindjes dhe Gjermanisë

Dëshira e madhe për të dhënë kontributin e saj në sistemin e drejtësisë, ka ndikuar ndjeshëm tek avokatja Xhevahire Kloppner. Pavarësisht vështirësive që ka jeta...

Fëmijët shqiptarë në Gjermani dhe sfidat e nënave në rritjen dhe edukimin e tyre

1 Qershori është Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve dhe kjo ditë njihet e tillë në mbi 30 vende të botës, nga Kina deri në SHBA....

Gjermani / Inxhinieri shqiptar krijon aplikacionin që lexon tekstet shqip

Jetojmë në një kohë ku teknologjia është e pranishme kudo, ku njeriu tenton t'i orientohet gjithnjë e më shumë për të lehtësuar jetesën, luftuar...

Edhe muslimanët i përkasin Gjermanisë dhe Europës

BE bashkë me Norvegjinë dhe Zvicrën që numëronte në 2010 rreth 405 milionë banorë, ndër to 18,2 milionë myslimanë ose 4,5 % të gjithë...

QBD online me mësuesit shqiptarë në Gjermani për promovimin e gjuhës shqipe

Qendra e Botimeve për Diasporën në vijimësi të mbledhjeve online me drejtuesit dhe përfaqësuesit e lidhjeve të mësuesve në Diasporë, me qëllim marrjen e...

Gjermani/ Shoqata e Mjekëve seminar on line për programet e sigurimit të mjekëve

Pasojat e shkaktuara nga COVID - 19 duket se do të mbajnë gjatë në ankth shoqërinë, jo vetëm ndaj rrezikut të infektimit por edhe...

Gjermani / Mjeku shqiptar: Hapja e vendit ishte e vonuar

Erion Dasho, Drejtor i Shëndetit dhe Inovacionit në Frankfurt tregon për hapjen e ekonomisë në Shqipëri. Kjo sipas tij është...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...