Aktualitet

E diel, 28 Maj, 2023
E diel, 28 Maj, 2023

Aktualitet

COVID-19/ Shqiptarët e mbetur jashtë vendit, ja plani i riatdhesimit nga Italia

Në fund të javës do fillojë operacioni i dytë...

FMN: Ekonomia botërore do të ulet me 3%, shpresa për rimëkëmbje fillon në 2021

Në perspektivën ekonomike botërore të Fondit Monetar...

COVID 19, Zvicra mbështetje për njerëzit që nuk dëgjojnë

Në Shqipëri informimi dhe këshillimi në këtë kohë të...

Poloni/ Arkitekti shqiptar ndërton 30 shtëpi për fëmijët autikë në Kosovë

Lulzim Behxheti një arkitekt shqiptar që prej...

Suedi / 13 vjeçari shqiptar ylli i ri i ekipit të Stokholmit

Aleksios Idrizi është një nga futbollistët më...

Londër / Nëna mjeke e Rita Orës tregon betejën me Covid-19

“Ajo është me të vërtetë super heroina ime”. Kështu...

Greqi / COVID-19 nuk ndalon solidaritetin, komuniteti shqiptar dhuron gjak

Komuniteti Shqiptar në Selanik ka dhuruar vullnetarisht gjak pranë...

Londër / Mjeku shqiptar: Jemi në mes të fazës kritike të pandemisë

Mjeku anestezist-reanimator, Dr. Sali Urovi, pas një...

SHBA / Fillon shpërndarja e paketës ekonomike, përfitojnë dhe shqiptarët

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në SHBA bën të...

Itali / Autorja Denada Ndreca në “Passaggi Festival”

“Passaggi Festival” publikon leximin e lirikës “Radici”...

COVID-19/ Shqiptarët e mbetur jashtë vendit, ja plani i riatdhesimit nga Italia

Në fund të javës do fillojë operacioni i dytë...

FMN: Ekonomia botërore do të ulet me 3%, shpresa për rimëkëmbje fillon në 2021

Në perspektivën ekonomike botërore të Fondit Monetar...

COVID 19, Zvicra mbështetje për njerëzit që nuk dëgjojnë

Në Shqipëri informimi dhe këshillimi në këtë kohë të...

Poloni/ Arkitekti shqiptar ndërton 30 shtëpi për fëmijët autikë në Kosovë

Lulzim Behxheti një arkitekt shqiptar që prej...

Suedi / 13 vjeçari shqiptar ylli i ri i ekipit të Stokholmit

Aleksios Idrizi është një nga futbollistët më...

Londër / Nëna mjeke e Rita Orës tregon betejën me Covid-19

“Ajo është me të vërtetë super heroina ime”. Kështu...

Greqi / COVID-19 nuk ndalon solidaritetin, komuniteti shqiptar dhuron gjak

Komuniteti Shqiptar në Selanik ka dhuruar vullnetarisht gjak pranë...

Londër / Mjeku shqiptar: Jemi në mes të fazës kritike të pandemisë

Mjeku anestezist-reanimator, Dr. Sali Urovi, pas një...

SHBA / Fillon shpërndarja e paketës ekonomike, përfitojnë dhe shqiptarët

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në SHBA bën të...

Itali / Autorja Denada Ndreca në “Passaggi Festival”

“Passaggi Festival” publikon leximin e lirikës “Radici”...

Të fundit

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 12 maj në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 12 maj 2023...

Gjurmë shqiptare në Bukuresht…

Kisha e Shën Nikollës në Bukuresht, një kishë e ndërtuar përbri një kishe të drunjtë që nga shekulli XVII, nga Dinastia Branceavanu dhe restauruar...

Aventura me dy rrota e “Shqiponjave”, nga Bazeli në Ksamil me motora

18 motorista shqiptar që jetojnë në Zvicër të njohur si "Shqiponjat" kanë bërë një udhëtim aventurier nga Bazeli deri në atdhe me ndalesa të...

Shkolla Shqipe Zvicër/ Hapet pika shkollore në Fahrweid të Kantonit të Zyrihut!

Të martën me datë 23 maj 2023  “Shkolla Shqipe” në Zvicër, hapi dyert edhe në Fahrweid të Kantonit të Zyrihut, duke iu mundësuar fëmijëve...

Naim Frashëri, poeti ynë kombëtar, bilbili i gjuhës shqipe

Nga Dr. Nikollë Loka Përgjatë shekujve, letërsia shqipe ka pasqyruar fatin e kombit shqiptar, fatin e një vendi të vogël në një rajon evropian, i...