gazeta diapsora shqiptare

E hënë, 22 Prill, 2024
E hënë, 22 Prill, 2024

ETIKETA

gazeta diapsora shqiptare

Francë/ Shoqata “Drita” në Laval, një tjetër vatër e mësimit të gjuhës shqipe

Quhet Xhulizade Misini, por të gjithë e njohin si Julia Misini. Lufta e Kosovës i ndryshoi jetën dhe krejt papritur e gjeti veten në...

Futbollisti shqiptar, mbrojtësi i dytë më i saktë në Evropë

⁵Berat Gjimshiti në këtë sezon po kalon kulmin e formës së tij sportive. Mbrojtësi i kombëtares shqiptare është shfaqur në nivelet më të...

Greqi/ Shkolla “Naim Frashëri” nis vitin e ri shkollor

Shkolla e gjuhës shqipe “Naim Frashëri” në Patra të Greqisë çeli vitin e ri shkollor 2020-2021 në një atmosferë festive ku morën pjesë nxënës,...

141-vjetori i Shoqërisë së të Shtypurit Shkronja Shqip në Stamboll

Shoqëria e të "Shtypurit Shkronja Shqip në Stamboll" ishte një shoqëri patriotike, kulturore, arsimore e themeluar në Tetor 1879 me nismën e “Komitetit Qendror...

SHBA/ Një libër i ri e sheh Nënë Terezën si shenjtoren që u shërbeu periferive

Një libër i ri i quajtur “Nënë Tereza: Shenjtorja e Periferive”, e sheh shenjtoren katolike, si një njeri që vinte nga periferitë dhe që...

Destinacione Shqiptare/ Syri i Sheganit monument natyre

Syri i Sheganit është një nga monumentet natyrore që ka marrë vëmendjen e shumë qytetarëve dhe turistëve gjatë dy viteve të fundit. Ai është...

Prindërit e Rita Orës zgjedhin Ulqinin për pushime

Prindërit e Rita Orës, këngëtares shqiptare me famë botërore kanë vendosur që të kalojnë pushimet në Ulqin. Foto nga pushimet i ka bërë publike mamaja...

Shqipëria rrit eksportin me Turqinë dhe Gjermaninë, ulet shkëmbimi me Italinë

Gjatë gjashtëmujorit të parë të këtij viti vendet me të cilët Shqipëria ka patur rritjen më të madhe të eksporteve, në krahasim me një...

Filmi shqiptar “Saras’s Book” bëhet pjesë e klubit të filmit në Toronto

Sabije Veseli ka bërë me dije se filmi “Saras’s Book” do të jetë pjesë e “Legacy” The Film Club Toronto”. “Legacy” është një rrjet ku...

Itali / Gazetarja shqiptare pjesë e jurisë së “Globo D’Oro”

Gazetarja shqiptare në Itali, Alba Kepi, nëpërmjet një statusi në rrjetin social “Facebook” ka bërë me dije se ajo ka qenë pjesë e jurisë...

Të fundit

Fuqia e një gruaje në zërin e Emina Cunmulajt

Emina Cunmulaj ka qënë e ftuara speciale e mbrëmjes së organizuar nga Albanian Roots Club në St. Francis College, një takim ku ajo ku...

70 përqind e shqiptarëve të Shqipërisë me llogari bankare

Tremujori i parë i vitit janar-mars 2024, ka treguar një rritje të përshpejtuar me 36 përqind (rreth 18 mijë transaksione më shumë) të transaksioneve...

Shqipërim Arifi: Shkarkimi im si kryetar u bë nga Vuçiç në bashkëpunim me Kurtin

Pasi njoftimit të presidenti serb Aleksandër Vuçiç për largimin nga posti i kryetarit të komunës së Luginës së Preshevës, Shqipërimi Arifi, bëri përgjegjës për...

Shpërndahet kuvendi komunal i Preshevës, emërohet organi i përkohshëm drejtues

Në gazetën zyrtare të Republikës së Serbisë është publikuar vendimi i qeverisë për shpërbërjen e Kuvendit Komunal të Preshevës dhe emërimi i organit të...

Media amerikane: Shqipëria, vizitoni vendet më të bukura në perlën e Ballkanit

Fshatra piktoreske në majë të kodrave, vende të jashtëzakonshme antike, plazhe parajsore dhe male spektakolare… Këto janë 10 vendet më të bukura që duhen vizituar...