gazeta diapsora shqiptare

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

ETIKETA

gazeta diapsora shqiptare

Francë/ Shoqata “Drita” në Laval, një tjetër vatër e mësimit të gjuhës shqipe

Quhet Xhulizade Misini, por të gjithë e njohin si Julia Misini. Lufta e Kosovës i ndryshoi jetën dhe krejt papritur e gjeti veten në...

Futbollisti shqiptar, mbrojtësi i dytë më i saktë në Evropë

⁵Berat Gjimshiti në këtë sezon po kalon kulmin e formës së tij sportive. Mbrojtësi i kombëtares shqiptare është shfaqur në nivelet më të...

Greqi/ Shkolla “Naim Frashëri” nis vitin e ri shkollor

Shkolla e gjuhës shqipe “Naim Frashëri” në Patra të Greqisë çeli vitin e ri shkollor 2020-2021 në një atmosferë festive ku morën pjesë nxënës,...

141-vjetori i Shoqërisë së të Shtypurit Shkronja Shqip në Stamboll

Shoqëria e të "Shtypurit Shkronja Shqip në Stamboll" ishte një shoqëri patriotike, kulturore, arsimore e themeluar në Tetor 1879 me nismën e “Komitetit Qendror...

SHBA/ Një libër i ri e sheh Nënë Terezën si shenjtoren që u shërbeu periferive

Një libër i ri i quajtur “Nënë Tereza: Shenjtorja e Periferive”, e sheh shenjtoren katolike, si një njeri që vinte nga periferitë dhe që...

Destinacione Shqiptare/ Syri i Sheganit monument natyre

Syri i Sheganit është një nga monumentet natyrore që ka marrë vëmendjen e shumë qytetarëve dhe turistëve gjatë dy viteve të fundit. Ai është...

Prindërit e Rita Orës zgjedhin Ulqinin për pushime

Prindërit e Rita Orës, këngëtares shqiptare me famë botërore kanë vendosur që të kalojnë pushimet në Ulqin. Foto nga pushimet i ka bërë publike mamaja...

Shqipëria rrit eksportin me Turqinë dhe Gjermaninë, ulet shkëmbimi me Italinë

Gjatë gjashtëmujorit të parë të këtij viti vendet me të cilët Shqipëria ka patur rritjen më të madhe të eksporteve, në krahasim me një...

Filmi shqiptar “Saras’s Book” bëhet pjesë e klubit të filmit në Toronto

Sabije Veseli ka bërë me dije se filmi “Saras’s Book” do të jetë pjesë e “Legacy” The Film Club Toronto”. “Legacy” është një rrjet ku...

Itali / Gazetarja shqiptare pjesë e jurisë së “Globo D’Oro”

Gazetarja shqiptare në Itali, Alba Kepi, nëpërmjet një statusi në rrjetin social “Facebook” ka bërë me dije se ajo ka qenë pjesë e jurisë...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...