gazeta diapsora shqiptare

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

ETIKETA

gazeta diapsora shqiptare

Portreti “Vajza shqiptare” e francezit Jean-Baptiste Camille Corot

“Shqiptarja” është një nga të paktat punë në tematikën e portretit realizuar në vitin 1872 nga piktori francez, Camille Corot. Kjo punë ndoshta është...

Ligji i ri/ Pronat, shitblerjet me ndërmjetësues

Veprimet juridike për transaksionet e pronave do të kryhen nga ndërmjetësues të licencuar, detyra e të cilëve do të jetë ndërmjetësimi i këtij shërbimi,...

Historia/ Parid Turdiu tregon se si iku në Zvicër më 1990

Parid Turdiu, djali i Qazim Turdit nëpërmjet një statusi në Facebook ka kujtuar kohën e vështirë para 30 vitesh, kur ai kishte vendosur sëbashku...

Mark Gjonaj dhuron maska falas në New York

Mark Gjonaj, anëtar i Këshillit Koordinues të Diasporës i cili është edhe këshilltar në asamblenë e New York-ut ka shpërndarë ditët e fundit maska...

Historike në Maqedoni / Për herë të parë shqiptarët marrin 32 deputetë

Bazuar në të dhënat e publikuara nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor, partitë politike shqiptare do të kenë 32 deputetë. Kjo është një ngjarje historike pasi...

Itali / Dy shkrimtarët shqiptar pjesë e “Passaggi Festival”

Në Fano të Italisë nga data 26-30 gusht do të mbahet “Passaggi Festival”, evenimenti më i madh veror në Itali kushtuar librit. Të ftuar në...

Botohet “Epizode historike“ i At Paulin Margjokaj

Nëpërmjet një statusi në Facebook, bibloteka Françeskane ka bërë me dije se ka ardhur botimi më i ri dhe është libri “Epizode historike” i...

Dogana shqiptare: Rritet import i karburantit

Sasia e karburantit të importuar gjatë gjysmë së parë të vitit shënoi rritje. Referuar statistikave të Administratës Doganore, gjatë gjysmës së parë të vitit...

Bebe Rexha shtyn publikimin e videoklipit të ri, befason me arsyen

Këngëtarja shqiptare e lindur dhe rritur në Brooklyn, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Bebe Rexha, ka bërë të ditur se ka shtyrë publikimin e...

Shqiptarët në Japoni dhe beteja kundër CoVid-19

Erjol Muharrem, inxhinjer në Tokio, rrëfen për betejën ndaj Covid-19 që po bën Japonia. Japonia në betejën përballë Covid-19 Në fakt të them të drejtën Japonia...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...