gazeta diapsora shqiptare

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

ETIKETA

gazeta diapsora shqiptare

Shoqata “Gjergj Fishta” organizon “Albanian Auto-Show” në Detroit

"Albanian Auto-Show" është një traditë e krijuar së fundmi në komunitetin shqiptar në Detroit e cila oranizohet nga shoqata “Gjergj Fishta” që ka një...

Muzeu Historik Kombëtar/ Ekspozita virtuale e veshjeve arbëreshe

Muzeu Historik Kombëtar nëpërmjet një videoje të shkurtën të publikuar në “Facebook” prezanton virtualisht ekspozitën “Shpirti Arbëresh në Veshje”. Veshjet e paraqitura përfshijnë historinë e...

Covid-19 / Shkolla shqiptare në Romë mbyll me sukses vitin shkollor

Ceremonia e mbylljes së vitit shkollor 2019/2020 të shkollës në gjuhën shqipe "BESA" u zhvillua në ambientet e UPTER, Universiteti Popullor i Romës, dhe...

Futbollisti shqiptar shënon dy golat e parë me Juventusin

Giacomo Vrioni gjen dy golat e tij të parë me fanellën e skuadrës së 23-vjeçarëve të Juventusit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare u bë protagonist...

Italia mbyll kufijtë me Shqipërinë deri më 31 korrik

Italia do të jetë e mbyllur për shqiptarët, të paktën deri në fund të muajit korrik. Këtë parashikon dekreti e ri që pritet të...

Itali/ Media e Vatikanit reportazh për Shqipërinë

Me një fotografi të bukur të Urës së Mesit në Shkodër e me dëshirën për të zbuluar “bukuritë e fshehura të Tokës së shqipeve”,...

COVID-19 / Austria pezullon fluturimet me Shqipërinë

Ambasada e Austrisë në Tiranë ka bërë me dije se nga data 16 korrik 2020 deri më 31 korrik 2020 do të pezullohen fluturimet...

Shqiptarët në Kinë dhe realiteti i ri pas Covid-19

Edison Myrteza, Gazetar, Freelance, Kryeredaktor i multimedias online www.hermesnews.al, Pekin, Kinë, rrëfen gjendjen e pandemisë globale në shtetin e Kinës, modelin që ndoqi shteti...

Poeti arbëresh Franco Arminio prezanton vëllimin e tij më të ri poetik

Poeti arbëresh Franco Arminio do të prezantojë më  17 Korrik në Civita vëllimin e tij poetik të titulluar "Kurimi i shikimit", që ka dalë...

Matija Murko, kush është etnologu slloven që dokumentoi muzikën shqiptare

Një punë kërkimore me vlerë për etnologjinë shqiptare mbi interpretuesit dhe muzikantët  shqiptarë të Kosovës e realizuar në fillim të shekullit  nga etnologu i...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...