diaspora shqiptare

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

ETIKETA

diaspora shqiptare

Arkitektja shqiptare: Zelanda e Re ka vetëm një rast aktiv me COVID-19

Zelanda e Re një vend me afërsisht 5 milionë banorë dhe ka vetëm një rast aktiv me COVID-19. Taulata Gjerqeku është një...

SHBA / Mjeku shqiptar: Rikthimi i Covid, distancë shoqërore apo mbulesë fytyre?

Në prag të një vale të dytë të shpërhapjes së COVID-19 mjeku shqiptar në SHBA Pashko Camaj bën një analizë të situatës që mund...

Austri 1917, gazeta Vëllazënija boton lajmin për vdekjen e Dom Nikollë Kaçorrit

Më 29 maj të vitit 1917 ndahej nga jeta Dom Nikollë Kaçorri, atdhetar, klerik, diplomat, nënshkrues i aktit të Pavarësisë dhe zëvendëskryeministri i parë...

Iso Labe në Sokratus…

Sokratus është një ndër rrugët e qendrës së Athinës. Omonias, rrethit të saj, i vjen tangjent për të kapërcyer nëpër dy rrugët kryesore që...

Sondazhi / Sa janë prekur nga pandemia sipërmarrësit shqiptarë në Zvicër

Gjetjet fillestare të sondazhit i cili përfshin ndërmarrës shqiptarë në industri të ndryshme, e që operacionet e tyre biznesore i kanë të shtrira në...

Bebe Rexha rrëfen për betejën e prindërve me koronavirusin

Këngëtarja me prejardhje shqiptare, Bebe Rexha, ka konfirmuar se prindërit e saj kishin koronavirusin. Në muajin mars, krijuesja e hitit “Meant to be” përmes Twitterit,...

Dy futbollistët shqiptarë përballen sot për kupën e Austrisë

Më në fund pas pezullimit disa mujor futbolli austriak rikthehet sërish në fushën e gjelbër. Por përpara se të rifillojë Bundesliga austriake, sot në...

Fuqizimi dhe angazhim i Diasporës shqiptare, miratohet programi shtetëror

Këshilli i Ministrave ka miratuar propozimin e ministrit të Shtetit për Diasporën  “Për miratimin e programit shtetëror për mbështetje në fuqizim dhe angazhim të...

Greqi / Punëtorët shqiptarë fitojnë “betejën” për pagën ditore

Punëtorët shqiptarë qëndruan për rreth një javë në grevë ku kërkonin ngritjen e pagës dhe të sigurimeve shoqërore, grevë së cilës i dhanë fund...

Pedagogu shqiptar në Tokio flet për sukesin me COVID-19

Medlir Mema, pedagog në Tokio ka treguar për situatën në Japoni dhe COVID-19. Sipas tij edhe pse duket se tashmë Japonia e...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...