diaspora shqiptare

E shtunë, 27 Nëntor, 2021
E shtunë, 27 Nëntor, 2021

ETIKETA

diaspora shqiptare

SHBA / Këshilli Shqiptaro-Amerikan ndihmon bashkatdhetarët

Masat që pasuan përhapjen e pandemisë së koronavirusit në Shqipëri, Kosovë e Maqedoninë e Veriut, shkaktuan probleme financiare për shumë familje e biznese. Për...

Presidenti austriak i del në mbrojtje restorantit shqiptar në Vjenë

Presidenti i Austrisë Alexander Van der Bellen ka kërkuar falje publike, pasi ai dhe bashkëshortja e tij thyen rregullat e rekomanduara si masë ndaluese...

SHBA / “Vatra” e Floridës në kohën e koronavirusit

Shoqata “Vatra” ka vijuar aktivitetin e saj edhe pse koronavirusi ka imponuar kufizim të përgjithshëm dhe ka ndaluar grumbullimet e mbledhjet. Kryesia e Federatës...

Sopranoja shqiptare Ermonela Jaho: Më mungon publiku dhe skena

Pandemia e koronavirusit transformoi brenda natës botën e artit në të gjithë globin. Një nga zhanret që po vuan direkt ndikimin e...

Dora D’Istria, një personalitet i lartë i kulturës europiane në Diasporë

Elena Gjika ose siç njihet ndryshe me pseudonimin letrar Dora D’Istria është personaliteti më i lartë i kulturës europiane të shekullit XIX. Ajo është...

Kanada / Studentja shqiptare ndër fituesit e Çmimit Kombëtar të Ekselencës

Studentja shqiptare, Qendresa Sahiti është një ndër 10 fituesit e Çmimit Kombëtar të Ekselencës për të diplomuarit e vitit 2020 në Kanada. Ajo është e...

Profesorët e Universitetit të Stanford, mësim falas për të rinjtë shqiptarë

Albanian-American Cultural Alliance është pjesë e katedrës shqipe në Chicago nē SHBA. Ata kanë një projekt programimi i cili quhet "Code for...

Avokatja shqiptare në Oxford jep këshillën e rëndësishme për të rinjtë

Rudina Jasini tregon nga eksperienca e saj si avokate dhe shpreson të ndihmojë të rinjtë shqiptare që studiojnë ose janë duke studiuar...

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...