diaspora shqiptare

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

ETIKETA

diaspora shqiptare

Dora D’Istria, një personalitet i lartë i kulturës europiane në Diasporë

Elena Gjika ose siç njihet ndryshe me pseudonimin letrar Dora D’Istria është personaliteti më i lartë i kulturës europiane të shekullit XIX. Ajo është...

Kanada / Studentja shqiptare ndër fituesit e Çmimit Kombëtar të Ekselencës

Studentja shqiptare, Qendresa Sahiti është një ndër 10 fituesit e Çmimit Kombëtar të Ekselencës për të diplomuarit e vitit 2020 në Kanada. Ajo është e...

Profesorët e Universitetit të Stanford, mësim falas për të rinjtë shqiptarë

Albanian-American Cultural Alliance është pjesë e katedrës shqipe në Chicago nē SHBA. Ata kanë një projekt programimi i cili quhet "Code for...

Avokatja shqiptare në Oxford jep këshillën e rëndësishme për të rinjtë

Rudina Jasini tregon nga eksperienca e saj si avokate dhe shpreson të ndihmojë të rinjtë shqiptare që studiojnë ose janë duke studiuar...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...