diaspora shqiptare

E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020

ETIKETA

diaspora shqiptare

Historia/Uzuni, djali që lante enët dhe dëshironte të ishte si Cristiano Ronaldo

Kur ai ishte vetëm dhjetë vjeç familja e tij vendosi të linte qytetin e Beratit në Shqipëri për tu larguar drejt Greqisë. Kishte vetëm dy...

Cinecitta për “Derë e Hapur”, bashkëpunimi Itali-Shqipëri shkon në Oscar

"Derë e Hapur" është filmi shqiptar i cili do të konkurrojë në Oscar dhe ky bashkëpunim shqiptaro-italian nuk ka qëndruar jashtë vëmendjes së shtëpisë...

Italia vendos masa të reja, mbyllen hotelet dhe ndalohen udhëtimet

Në prag të festave të fundvitit qeveria italiane ka ashpërsuar masat në një përpjekje që ky sezon festash të mos sjellë një valë të...

SHBA/ “Bijtë e shqipes” dhe suksesi i shqiptarëve në Philadelphia

Në Philadelphia të SHBA-së jetojnë më shumë se 30 mijë shqiptarë dhe janë 300 biznese të tyre. Kreu i shoqatës "Bijtë e shqipes", Bujar...

Krishtlindje në pandemi, Komisioni Europian shpall kufizimet për festën

Të mërkurën Komisioni Europian do të publikojë udhëzimet e fundit me qëllim harmonizimin e masave mes vendeve dhe shmangies së valës së tret të...

Itali/ Një tjetër shqiptar drejt suksesit në futboll, Serxhio Kalaj në serinë C

Serxhio Kalaj talenti i ri shqiptar i futbollit shënon një tjetër sukses në Itali. Ai ka shkëlqyer në akademinë e Lacios dhe tashmë ka...

Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë ndan çmimet e artit

Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë ka ndarë tetë çmimet për krijuesit në mërgatë në zhanre të ndryshme të artit. Çmimet u shpallën në kuadër...

111 vjet Normale e Elbasanit, vatra e përgatitjes së mësuesve shqiptarë

Më 1 dhjetor 1909 u hap Normalja e Elbasanit, një arritje e madhe e kohës në përhapjen e arsimit, dijes dhe kulturës. Njihet si...

Tetë gola në tetë ndeshje, Kosovare Asllani: Synoj Champions League

Kosovare Asllani ka shënuar sukses në Real Madrid, tetë gola në tetë ndershje të ligës gjatë vjeshtës, në një rol më të spikatur se...

Flamuri shqiptar valëvitet në ndërtesat dhe bizneset e New York-ut

Jo vetëm paradë me makina veshur me flamurin kombëtar shqiptar në rrugët e SHBA-ve, por edhe në shtëpitë e kompanitë e bashkëkombësve atje. Sipas raportimit...

Të fundit

Historia/Uzuni, djali që lante enët dhe dëshironte të ishte si Cristiano Ronaldo

Kur ai ishte vetëm dhjetë vjeç familja e tij vendosi të linte qytetin e Beratit në Shqipëri për tu larguar drejt Greqisë. Kishte vetëm dy...

Cinecitta për “Derë e Hapur”, bashkëpunimi Itali-Shqipëri shkon në Oscar

"Derë e Hapur" është filmi shqiptar i cili do të konkurrojë në Oscar dhe ky bashkëpunim shqiptaro-italian nuk ka qëndruar jashtë vëmendjes së shtëpisë...

Itali/ Futbollisti shqiptar mposht COVID-19, rikthehet në Seria A

Mediat në Itali dhe sidomos ato që qëndrojnë pranë klubit të kaltër bëjnë me dije se mbrojtësi i kombëtares shqiptare e ka kaluar virusin...

23 vjet “Albanian Culture TV” në New York

Televizioni Kultura Shqiptare në New York ka festuar 23-vjetorin. Ky televizion nisi transmetimin më 28 nëntor 1997 dhe jo rastësisht transmetimi i parë ishte...

Koncerti virtual i Dua Lipës “Studio 2054” arriti 5 milionë shikime

Të premten më 27 nëntor Dua Lipa mbajti koncertin e saj virtual “Studio 2054” dhe performanca e shkëlqyer e këngëtares shqiptare u ndoq nga...