diaspora shqiptare

E mërkurë, 21 Prill, 2021
E mërkurë, 21 Prill, 2021

ETIKETA

diaspora shqiptare

Greqia heq karantinën për udhëtarët nga BE dhe vendet e tjera, ky është kushti

Greqia ka hequr kërkesën e saj për karantinë për udhëtarët nga Bashkimi Europian me kusht që ata të jenë vaksinuar ose testuar negativisht për...

SHBA/ Dhurata e veçantë për djalin e Afërdita Dreshaj, do mësojë shqip

Modelja e njohur shqiptare Afërdita Dreshaj jeton në Shtetet e Bashkuara prej disa vitesh dhe prej një muaji është bërë nënë e një djali. Ajo...

Një linjë hekurudhore Shqipëri-Greqi, diskutimet kanë nisur

Shqipëria dhe Greqia kanë nisur diskutimet për një linjë hekurudhore që lidh dy vendet. Lajmi u bë i ditur nga Zëvendës Ministri i Transportit...

Artisti shqiptar Ermal Meta ka ditëlindjen, ja këngët e tij më të famshme

Ermal Meta artisti shqiptar mjaft i dashur në Itali dhe jo vetëm, feston sot ditëlindjen e tij të 40-të. Ai ka lindur në Fier më...

Greqi/Ministri i Turizmit: Nga 14 maji nisim rihapjen e pikave kufitare tokësore

Ministri i Turizmit të Greqisë, Haris Theocharis ka deklaruar në parlament se kësaj radhe qeveria do të rrezikojë dhe do të hapë vendin për...

Pandemia/Ja si ndryshojnë rregullat për të udhëtuar nga Shqipëria në Itali

Ambasada italiane në Shqipëri njoftoi këtë të hënë, se me urdhër të Ministrisë së Shëndetësisë në Itali, me rastin e situatës së pandemisë në...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Komuniteti shqiptar në Greqi kërkon lehtësim në kufi

Komuniteti shqiptar në Greqi ka kërkuar lehtësim të masave në kufi në fundjavë, për të marrë pjesë në zgjedhjet e 25 prillit. Kujtojmë se vetëm...

Vota e Diasporës, Majko: Hapi i parë u hodh, ndryshoi Kodi Zgjedhor

Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko ka folur për votën e Diasporës, e cila nuk u bë e mundur në zgjedhjet e 25...

Greqia shtyn sërish afatin, Kapshtica e bllokuar deri më 26 prill

Qeveria greke ka vendosur sërish të shtyjë afatin e mbylljes së kufirit me Kapshticën deri më 26 prill. Sipas njoftimit zyrtar, deri në këtë datë,...

Ndahet nga jeta oficeri arbëresh i policisë italiane, Dario Fazio

Dario Fazio, oficer arbëresh i policisë italiane ishte mjaft i njohur dhe i dashur për personalitetet shqiptare. Ai i shoqëronte gjatë vizitave të tyre...

Të fundit

Zvicër/ Dr. Zenelaj: Nuk ka emigrim të lehtë, largimi është gjithmonë i vështirë

Doktoreshë Besa Zenelaj jeton prej 19 vitesh në Zvicër. Ajo u largua nga Kosova në vitin 2003 për të vijuar pjesën e mbetur të...

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit në ndihmë të Spitalit Tetovës

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit i dorëzoi sot donacionet e mbledhura nga bashkëkombasit për Spitalin Klinik të Tetovës. Në donacion janë përfshirë 500 pako të...

Botohen dy fjalorë, Memisha: Në vitin 2023 vjen fjalori i madh i gjuhës shqipe

Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka botuar dy fjalorë të rinj. Njëri prej tyre përmban të plotë kërkimet që la pas një prej gjuhëtarëve...

Gjuha që flet arbëreshi dhe fillesat e shkrimit shqip

Lidhur me ekzistencën e gjuhës shqipe, për herë të parë, kjo gjuhë dëshmohet në vitin 1462 kur u shkrua me alfabet latin,  Formula e...

Turqi/ Cikalleshi “show” për 6 minuta, dhuron asist dhe shënon gol

Sulmuesi i Kombëtares shqiptare, Sokol Cikalleshi sapo ka shënuar gol dhe ka dhënë një asist në ndeshjen që ekipi i tij Koniaspor po luan ...