diaspora shqiptare

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

ETIKETA

diaspora shqiptare

Fuqia e referencës letrare dhe autoriale në njësimin e shkrimtarit Adnan Mehmeti

“Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë (Autorë dhe vepra)” është një libër me rreze veprimi më të gjerë sesa një reference tavoline, për lexuesit shqiptarë, të interesuar...

Kanada / Rrugëtimi i Besnik Imerit, nga një ish-refugjat në uniformën e policit

Është një ndjenjë e veçantë kur takon shqiptarë të brezave të ndryshëm duke shërbyer me nder nëpër vendet ku janë mirëpritur. Në një ditë...

Greqi / Ambasada shqiptare njofton oraret e reja për marrjen e dokumenteve

Ambasada shqiptare në Greqi nëpërmjet një njoftimi në facebook ka bërë të ditur datat dhe oraret për aplikimin dhe tërheqjen e dokumenteve, pasaportë dhe...

Tulipani autokton shqiptar pjesë e listës së 86 tulipanëve më të veçantë në botë

Së fundmi Tulipa Albanica është bërë pjesë e listës me 86 tulipanët më të veçantë në botë.   Këra tulipanë...

Itali / Mjekja Fabiola Harizaj: Lufta për jetën në vijën e parë kundër COVID-19

“Nga 21 shkurti, dita e fundit “normale”, çdo ditë, pa pushim, kemi qenë më shumë në spital se në shtëpi. Për t’i bërë ballë...

QBD mbledhje online me mësuesit shqiptarë në Angli për mësimdhënien e shqipes

Qendra e Botimeve për Diasporën zhvilloi sot online mbledhje me përfaqësues të mësuesve të gjuhës shqipe në Angli ku morën pjesë mësuesit: Aida Haziri...

Itali / Eksperti shqiptar i IOM: Ndikimi i COVID-19 tek shqiptarët në Itali

Programi i IOM Albania "Angazhimi i Diasporës Shqiptare në Zhvillimin Social dhe Ekonomik të Shqipërisë", punon me komunitetet shqiptare në të gjithë...

SHBA / Këshilli Shqiptaro-Amerikan ndihmon bashkatdhetarët

Masat që pasuan përhapjen e pandemisë së koronavirusit në Shqipëri, Kosovë e Maqedoninë e Veriut, shkaktuan probleme financiare për shumë familje e biznese. Për...

Presidenti austriak i del në mbrojtje restorantit shqiptar në Vjenë

Presidenti i Austrisë Alexander Van der Bellen ka kërkuar falje publike, pasi ai dhe bashkëshortja e tij thyen rregullat e rekomanduara si masë ndaluese...

SHBA / “Vatra” e Floridës në kohën e koronavirusit

Shoqata “Vatra” ka vijuar aktivitetin e saj edhe pse koronavirusi ka imponuar kufizim të përgjithshëm dhe ka ndaluar grumbullimet e mbledhjet. Kryesia e Federatës...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...