Aktualitet

E martë, 28 Maj, 2024
E martë, 28 Maj, 2024

Aktualitet

Supersticioni i Stefan Cvajgut për aktorin e madh shqiptar Aleksander Moisiun

Ka qenë pikërisht pikëtakimi i aktorit të famshëm Josef...

Apple Music krijon platformën muzikore ‘Shqip Vibes’

Vajzat shqiptare në botë kanë mundësuar që emri i...

Zvicër / Shqiptarja nga Kosova, kryetare e Parlamentit të Lucernës

Këtë të martë, më 23 qershor, shqiptarja nga Prizreni...

Aleancën Kulturore Shqiptaro-Amerikane sot online me filmin “Zana”

Programi i Studimeve Shqiptare "The Hidai “Eddie” Bregu"  në...

Eurostat / Shqipëria, prodhuesja më e madhe e agrumeve në Evropë

Prodhimi i agrumeve në Shqipëri përfaqësohet kryesisht nga kultivimi...

Tenori i njohur shqiptar këngë prekëse, “Të duam Kosovë, të duam mërgatë”

Tenori i njohur shqiptar, Rame Lahaj, ka publikuar këngën...

Britani / 6 muaj pasi hap restorantin shqiptari bëhet pjesë e guidës Michelin

Nëse është e vërtetë që jeta është një ëndërr,...

Djali kosovar i shkruan ministrit italian: Më gjeni ushtarin që takova në 1999

Në vitin 1999 Shpend Lila ishte një djalë i...

Një shënim mbi librin “Esencat e mendimit letrar”, të Dr. Besim Muhadri

Këto ditë në Nju Jork, shtëpia botuese “Adriatic Press”...

Gjermani / Mjekët pyesin si të kontribuojnë në vendlindje!

Mjekët shqiptarë kudo në botë gjatë pandemisë treguan se...

Supersticioni i Stefan Cvajgut për aktorin e madh shqiptar Aleksander Moisiun

Ka qenë pikërisht pikëtakimi i aktorit të famshëm Josef...

Apple Music krijon platformën muzikore ‘Shqip Vibes’

Vajzat shqiptare në botë kanë mundësuar që emri i...

Zvicër / Shqiptarja nga Kosova, kryetare e Parlamentit të Lucernës

Këtë të martë, më 23 qershor, shqiptarja nga Prizreni...

Aleancën Kulturore Shqiptaro-Amerikane sot online me filmin “Zana”

Programi i Studimeve Shqiptare "The Hidai “Eddie” Bregu"  në...

Eurostat / Shqipëria, prodhuesja më e madhe e agrumeve në Evropë

Prodhimi i agrumeve në Shqipëri përfaqësohet kryesisht nga kultivimi...

Tenori i njohur shqiptar këngë prekëse, “Të duam Kosovë, të duam mërgatë”

Tenori i njohur shqiptar, Rame Lahaj, ka publikuar këngën...

Britani / 6 muaj pasi hap restorantin shqiptari bëhet pjesë e guidës Michelin

Nëse është e vërtetë që jeta është një ëndërr,...

Djali kosovar i shkruan ministrit italian: Më gjeni ushtarin që takova në 1999

Në vitin 1999 Shpend Lila ishte një djalë i...

Një shënim mbi librin “Esencat e mendimit letrar”, të Dr. Besim Muhadri

Këto ditë në Nju Jork, shtëpia botuese “Adriatic Press”...

Gjermani / Mjekët pyesin si të kontribuojnë në vendlindje!

Mjekët shqiptarë kudo në botë gjatë pandemisë treguan se...

Të fundit

“Lahuta e Malcis” bashkoi artdashësit shqiptarë në Bronxville

Në Librarinë Publike të Bronxville, New York, nën kujdesin dhe organizimin e "Albanian American Club of Westchester", kryevepra epike e At' Gjergj Fishtës "Lahuta...

Lulzim Basha: Vota e diasporës, borxh ndaj bashkatdhetarëve

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar pas takimit  të Kryeministrit Edi Rama me shqiptarët në Itali. Sipas Bashës, vota e diasporës është detyrë...

“Malli i Mëmëdheut”, shoqëria e parë shqiptare në SHBA themeluar në vitin 1906

Shoqëria “Malli i Mëmëdheut” ishte shoqëria e parë shqiptare e krijuar në SHBA. Kjo shoqëri e cila u bë shembull për shumë shqiptarë të...

Analiza/ Përse i nevojiten kryeministrit Rama mitingjet nëpër Europë?

Nga Artan Fuga Për ç’arsye nuk po e kuptojnë në Shqipëri se përse kryeministri Edi Rama ka nevojë për mitingje nëpër qytete të ndryshme evropiane? Duket...

Kritika që s’duhet humbur për “Beethoven dhe revolucioni francez” të Fan Nolit

“Musical America” ka botuar, me 1 dhjetor 1947, në faqen n°31, një shkrim kritik mbi librin “Beethoven dhe Revolucioni francez — Beethoven and the...