Keti Bicoku

E premte, 29 Shtator, 2023
E premte, 29 Shtator, 2023

AUTHOR NAME

Keti Bicoku

32 POSTIME
0 KOMENTET

Shqipëria dhe Kosova në Balkan Film Festival në Romë

Balkan Film Festival rikthehet në Casa del Cinema në Romë (29 nëntor - 4 dhjetor 2022) e përmes tij, shoqata Occhio Blu – Anna...

Presidenti Mattarella përshëndet migrantët, “të vyer për Italinë”

Shëndet dhe mirëqënie; zbutje e pabarazive; paqe, drejtësi dhe institucione të forta. Këto janë tre temat kryesore të fjalimit me të cilin Presidenti i...

Dekreti i flukseve, kërkesat paraqiten online nga 27 janari deri më 17 mars

Dekreti i flukseve  i miratuar nga qeveria italiane më 21 dhjetor 2021 e që do t’u hapë dyert e Italisë mijëra punonjësve të huaj...

Një hap konkret drejt marrëveshjes italo shqiptare për pensionet e emigrantëve

Me ligjin për Bilancin 2022, Parlamenti italian ka miratuar edhe një amendament për krijimin e fondit specifik falë të cilit do të realizohet marrëveshja...

Marrëveshja e pensioneve/ Për vitin 2023 Italia miraton fondin 7,6 milionë euro

Parlamenti italian miraton normën për krijimin e fondit specifik për aktivizimin e marrëveshjes dypalëshe për sigurimet shoqërore me Shqipërinë dhe për t'u garantuar punonjësve...

Mbërrin dekreti i flukseve u hap dyert e Italisë edhe punonjësve nga Shqipëria

Kur gjithkush i kish humbur tashmë shpresat për hapjen e ndonjë shtegu për ardhjen në Itali për punë, Qeveria Dragi ka miratuar një dekret...

Si kërkohet konvertimi i patentave shqiptare në Itali

Pas një pritjeje të gjatë për përtëritjen e marrëveshjes dypalëshe, në Itali mund të paraqiten kërkesat për konvertimin e patentave shqiptare. Praktikisht vlejnë thuajse të gjitha...

“Shqiptaria është identitet e liri”, Tom Kuka në sallonin e Librit në Torino

Nis sot Salloni i Ndërkombëtar i Librit në Torino, ndër panairet më të rëndësishme në botë. Është i pari edicion në prani që prej...

Edicioni i dytë i Festivalit Ballkanik të Filmit në Romë flet shqip

Nis të mërkurën në Romë edicioni i dytë i Ballkan Film Festival i organizuar nga “shoqata Occhio Blu Anna Cenerini Bova” në bashkëpunim me...

Realizmi Socialist në Shqipëri në qendër të takimit “Ballkani dhe kinemaja”

“Horizonte të mbyllura, ishulli i kinemasë së Realizmit Socialist në Shqipëri”, tema që do të trajtohet nga regjisori Roland Sejko në takimin online të...

Të fundit

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...

Më 1 tetor hyn në fuqi marrëveshja e pensioneve me Zvicrën. Italia ende premtim!

Në datën 1 tetor hyn në fuqi Marrëveshja për Sigurimet Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës.  Lajmin e bëri të ditur Kryeministri Edi Rama, teksa...

Përfaqësues të shoqatës “Bijtë e Shqipes” takohen me presidentin e Shqipërisë

Presidenti i Shqipërisë z.Bajram  Begaj gjatë ditëve që mori pjesë në Asamblenë e OKB në New York ftoi edhe përfaqësuesit e shoqatës shqiptare te...

Në kujtim të Petro Pogës, nënshkruesit të Pavarësisë së Shqipërisë

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot ndarjen nga jeta të patriotit e burrit të shtetit Petro Poga, një nga figurat e Rilindjes Kombëtare Shqiptare dhe...

Zvicër/ Kristian Kabashi fiton çmimin Swissalbs “Sipërmarrësi i vitit 2023”

Shoqata Shqiptaro-Zvicerane Swissalbs ka shpallur fituesin e çmimit të sipërmarrësit vitin 2023. Çmimi ju akordua Kristian Kabashit, themelues dhe anëtar bordi i startup-it FinTech...