Aktualitet

E diel, 21 Prill, 2024
E diel, 21 Prill, 2024

Aktualitet

QBD online me mësuesit e gjuhës shqipe në Suedi dhe Finlandë

Qendra e Botimeve për Diasporën në vazhdimësi të mbledhjeve...

Kultura arbëreshe / Ritet e lashta të ceremonisë së fejesës

Ndër traditat që kanë ruajtur arbëreshët janë edhe ato...

Një amerikan në Kosovë dhe një shqiptar në Amerikë

Libri “Një Jetë në mes Amerikës dhe Kosovës” për...

Kriza Koronavirus / Banka Botërore në Shqipëri: Tri probleme që duan zgjidhje

Menaxherja e zyrës së Bankës Botërore në Shqipëri Maryam...

Ylber Bibaj, shqiptari që punon në një nga restorantet më të mira në botë

Ylber Bibaj me origjinë nga Ferizaj, punon prej shumë...

Itali / Saimir Pirgu rikthehet në skenë pas pandemisë në teatrin e Veronës

Saimir Pirgu, tenori shqiptar i njohur në botë për...

Post Covid / Agjencitë e lajmeve AFP dhe Ansa promovojnë bregdetin shqiptar

Agjencitë prestigjioze të lajmeve, ajo franceze AFP dhe italiane...

Foto dite / 21 vite më parë, rrugë në Gjilan ditën e çlirimit të Kosovës

Më 12 qershor të vitit 1999, në Kosovë zbarkuan...

Shqiptarët në Hong Kong dhe beteja kundër Covid-19

Vanda Selimi një shqiptare e suksesshme që jeton e...

Australi / Shqiptarja e vlerësuar me çmimin më të lartë të vendit

Nga Nizami Rexhepi Pasojat e Luftës së Parë Botërore gjetën...

QBD online me mësuesit e gjuhës shqipe në Suedi dhe Finlandë

Qendra e Botimeve për Diasporën në vazhdimësi të mbledhjeve...

Kultura arbëreshe / Ritet e lashta të ceremonisë së fejesës

Ndër traditat që kanë ruajtur arbëreshët janë edhe ato...

Një amerikan në Kosovë dhe një shqiptar në Amerikë

Libri “Një Jetë në mes Amerikës dhe Kosovës” për...

Kriza Koronavirus / Banka Botërore në Shqipëri: Tri probleme që duan zgjidhje

Menaxherja e zyrës së Bankës Botërore në Shqipëri Maryam...

Ylber Bibaj, shqiptari që punon në një nga restorantet më të mira në botë

Ylber Bibaj me origjinë nga Ferizaj, punon prej shumë...

Itali / Saimir Pirgu rikthehet në skenë pas pandemisë në teatrin e Veronës

Saimir Pirgu, tenori shqiptar i njohur në botë për...

Post Covid / Agjencitë e lajmeve AFP dhe Ansa promovojnë bregdetin shqiptar

Agjencitë prestigjioze të lajmeve, ajo franceze AFP dhe italiane...

Foto dite / 21 vite më parë, rrugë në Gjilan ditën e çlirimit të Kosovës

Më 12 qershor të vitit 1999, në Kosovë zbarkuan...

Shqiptarët në Hong Kong dhe beteja kundër Covid-19

Vanda Selimi një shqiptare e suksesshme që jeton e...

Australi / Shqiptarja e vlerësuar me çmimin më të lartë të vendit

Nga Nizami Rexhepi Pasojat e Luftës së Parë Botërore gjetën...

Të fundit

“Forbes” vlerëson shkodranin Kevin Sekniqin për idenë novatore

Kevin Sekniqi është shqiptari i radhës i përfshirë në renditjen e prestigjiozes Forbes. 30 vjeçari shqiptar është një nga themeluesit e start-up-et më të suksesshme...

Edicioni i parë i FjalaFest, ja katër titujt finalist për çmimin e përkthimit

Janë katër libra në garë për Çmimin e Përkthimit nw festivalin e parë “FjalaFest 2024”, aktivitet i organizuar nga Albania Letteraria, Slow Mill dhe...

Foto Dite/ Nga Selaniku në Vjenë për të mësuar bashkë gjuhën shqipe

Ditën e djeshme në ambientet e SHFMU Jagdgasse 22, në Vjenë ku edhe mbahet mësimi i gjuhës shqipe për fëmijët e komunitetit shqiptar në...

Kroaci/Vizita e Destanit e Jakurtit pasqyrë e marrëdhënieve të forta në Diasporë

Aktivitetet e komunitetit shqiptarë në Kroaci këtë fundjavë janë pësuara nga vizita e dy personaliteteve në Diasporë, Kryetarit të Nderit të Rrjetit Global të...

1894/ “The Youth’s Companion”: Jehona” – Telefoni shqiptar

Thuhet se shqiptarët flasin në distancë pa ndihmën e rrymës elektrike. Në vendin e tyre malor, ata e transmetojnë fjalën nga maja në majë...