Pandemia Covid-19

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

ETIKETA

Pandemia Covid-19

Zvicër/ Mjeku shqiptar hap dyert e klinikës për bashkatdhetarët

Nuk janë të paktë shqiptarët nëpër botë që kanë dhënë kontributin e tyre në kohën e pandemisë globale Covid-19. Një prej tyre është kardiologu...

Koreja e Jugut / Mësuesi shqiptar flet për masat shtrënguese ndaj Covid

Koreja e Jugut është konsideruar deri tani si një shembull mjaft i mirë për t’u ndjekur, pasi ka treguar se si është e mundur...

Covid-19/ Sot riatdhesohen 164 shqiptarë nga Arabia Saudite

164 shtetas shqiptarë në Riyadh, veçanërisht studentë, do të riatdhesohen sot pas një periudhe thuajse dy mujore bllokimi për shkak të pandemisë globale Covid-19. Ambasada...

Arbëreshët e Molises kreativ në pandemi, krijojnë fjalor për koronavirusin

Pandemia Covid-19 ka ndryshuar jetën e miliona njerëzve në mbarë botën. Prej afro dy muajsh, shumëkush u detyrua të qendronte mbyllur në shtëpi, përfshi...

Bebe Rexha rrëfen për betejën e prindërve me koronavirusin

Këngëtarja me prejardhje shqiptare, Bebe Rexha, ka konfirmuar se prindërit e saj kishin koronavirusin. Në muajin mars, krijuesja e hitit “Meant to be” përmes Twitterit,...

Greqia nga 15 qershori hap kufijtë për turistët shqiptarë

Familjet shqiptare që jetojnë mes Shqipërisë e Greqisë do të ribashkohen edhe këtë sezon veror! Këtë vendim ka marrë qeveria greke, me përfshirjen Shqipërinë...

Dhoma e Biznesit të Diasporës: Ja ndikimi i Covid te sipërmarrjet shqiptare

Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare, me mbështetjen e Fondit Shqiptar për Zhvillimin e Diasporës, ka studiuar situatën dhe sfidat e biznesit në Diasporë...

Covid-19/ Zvicra i rikthehet normalitetit, kufijtë e Shengenit hapen më 6 korrik

Një ndër vendet europiane që ka vendosur t'i rikthehet normalitetit pas bllokimit thuajse 3 mujor nga pandemia Covid-19, është Zvicra. Aktivitetet e Zvicrës do të...

QBD online me mësuesit në SHBA për problematikat e mësimdhënies së gjuhën shqipe

Qendra e Botimeve për Diasporën në vijimësi të mbledhjeve online me drejtuesit dhe përfaqësuesit e mësuesve në Diasporë, me qëllim marrjen e informacionit dhe...

Covid/ Ambasada e Shqipërisë në Romë: Nga 3 qershori nisin shërbimet konsullore

Shërbimet konsullore të ambasadave në çdo vend ishin pezulluar përkohësisht për shkak të pandemisë së Covid-19. Pas afro dy muajsh, shumë prej tyre, falë...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...