Pandemia Covid-19

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

ETIKETA

Pandemia Covid-19

Australi/ Filmi shqiptar “Zana” në edicionin e 67 të festivalit prestigjioz

Filmi "Zana" i regjisores Antoneta Kastrati është pritur mjaft mirë nga publiku ndërkombëtar. Pas shfaqjes në "Toronto International Film Festival" (TIFF), "Zana" është përzgjedhur...

Covid-19 / BE propozon 750 miliardë euro për planin e rimëkëmbjes ekonomike

Kriza më serioze ekonomike në historinë e vendeve europiane do të mbështetet me një paketë stimuluese prej 750 miliardë euro, ka bërë të ditur...

Itali / Mjekja Fabiola Harizaj: Lufta për jetën në vijën e parë kundër COVID-19

“Nga 21 shkurti, dita e fundit “normale”, çdo ditë, pa pushim, kemi qenë më shumë në spital se në shtëpi. Për t’i bërë ballë...

Covid/ Polonia i vjen në ndihmë Shqipërisë, dhuron mjete mbrojtëse për spitalet

Një tjetër vend i ka ardhur në ndihmë Shqipërisë në luftën kundër pandemisë Covid-19. Një autokolonë që përmban më shumë se 60 mijë litra...

Covid në SHBA / Sipërmarrësi shqiptar ofron ushqim falas për njerëzit në nevojë

Të shumtë kanë qenë shqiptarët të cilët kanë ofruar kontributin e tyre nëpër botë gjatë periudhës së pandemisë Covid-19. Mediat janë përqendruar kryesisht tek...

Gjermani/Siguroi ujë për familjet në Pakistan, shqiptari humb jetën nga Covid-19

Nuk janë të paktë ata shqiptarë të cilët kanë tërhequr vëmendje për aktet e tyre të bamirësisë nëpër botë. Listës së gjatë i përket...

Virologia shqiptare Miranda Xhilaga: Si u përball Australia me Covid-19

Mjekja shqiptare, Miranda Xhilaga e diplomuar për Virologji në Universitetin Monash, skanon situatën e pandemisë globale Covid-19 në shtetin e Australisë, aty ku jeton...

Agjencia Franceze e Lajmeve: 2020, viti i artë i bletërritësve shqiptarë

Pa pesticide, pa zhurmë dhe pa ndotje. Bletët shqiptare janë në gjendje të shkëlqyer gjatë kësaj krize të koronavirusit dhe grumbullimi i mjaltit premton...

SHBA / Shqiptari shpëton nga Covid-19, por humb jetën tragjikisht në aksident

Një shqiptar në Nju Jork, i cili i bëri ballë koronavirusit, ka humbur jetën tragjikisht nga një aksident. Viktima është Zudi Daci, një veteran...

Spanjë/ Futbollisti i talentuar shqiptar: Do i mësoj skuadrës gjuhën shqipe

Keidi Bare është një nga lojtarët më të rëndësishëm të skuadrës kombëtare, ndonëse ka luajtur vetëm 7 ndeshje. Megjithatë, ai ka tërhequr fillimisht vëmendje...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...