gjermani

E diel, 25 Shkurt, 2024
E diel, 25 Shkurt, 2024

ETIKETA

gjermani

“Shqiptarët të privilegjuar në tregun gjerman të punës”, ja rregullat e reja

Duke nisur nga sot (1 korrik) përsa i përket punësimi sipas rregullores së Ballkanit Perëndimor ambasada gjermane bën të ditur se shqiptarët do të...

Një model suksesi mes biznesmenëve shqiptarë në Gjermani

Se sa e integruar dhe e suksesshme është mërgata shqiptare në Gjermani e tregon fakti i para pak kohe u bë zyrtarisht përurimi i...

Gjermani/ Boksieri Arbër Bellegu: Në ringun gjerman për të garuar kuq e zi

Arbër Bellegu, është boksieri nga Kosova, kampion në ringun e Gjermanisë. I gjithë rrugëtimi për të nuk ka qenë i lehtë. Në një intervitë...

Gjermani/ Këshilli i Integrimit pro rezolutës së Teuta Abazit

Këshilli i Integrimit në Gelsenkirchen i bashkohet rezolutës "Kundër antisemitizmit" pas propozimit te kryetares Teuta Abazi, juriste dhe aktiviste shqiptare në Gjermani. Media gjermane shkruan...

Dramaturgia shqiptare më e mirë në Gjermani, pjesë e “Pranvera e leximit”

Autorja shqiptare Enis Maçi, e shpallur në shtetin ku ka lindur dhe jeton, Gjermani, si dramaturgia e re më e mirë për sezonin artistik...

Gjermani/ Shqiptarja shpallet si një nga personat me inteligjencën më të lartë

Gerta Miftari është shpallur nga Ministria e Arsimit në Gjermani si një nga personat me inteligjencën më të lartë në shtetin ku jeton. Një...

Gjermani/ Ambasada në Berlin njofton mbërritjen e dokumentave për këto data

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Berlin, Gjermani njofton qytetarët që kanë aplikuar për pasaportë dhe letërnjoftim deri në datat 26-30 prill se dokumentet...

Gjermani/ Përvoja si mësuese, Mimoza Leka: Flisni vetëm shqip me femijët tuaj

Mësimdhënia e gjuhës shqipe në Diasporë, nuk është e njëjtë me procesin mësimor në vendlindje. Nxënësit takohen me mësuesit në ditë të caktuar dhe...

Gjermani/ Dr. Halil Krasniqi ndër 10 më të mirët për zbulimet shkencore

Organizata e Fondacionit për zbulime shkencore “Arthur Fischer”, ka vlerësuar zbulimin e dr. Halil Krasniqit, “KRASSA”, si shumë të rëndësishëm në shkencat e mjekësisë...

Procesi i mësimit të gjuhës shqipe në Gjermani dhe interesi i prindërve

Mësuesja shqiptare me banim në Gjermani, Mimoza Leka bën një prezantim të situatës së mësimdhënies së gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare në Gjermani. “Ne e...

Të fundit

Greqi/ Nxënësit e klasës së gjuhës shqipe në Kiplesi festuan Pavarësinë e Kosovës

Në kuadër të Ditës së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, mësuesja Lefteri Metkaj dhe Me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës nxënësit e...

Noli TV, kulturë, informacion, identitet kombëtar në SHBA

Noli TV është një shembull i suksesit të një kanali televiziv lokal që shërben si një zë i rëndësishëm për komunitetin shqiptar. Noli TV...

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës, kryeministri Kurti i pranishëm në kremtimet në Britani

Ditën e djeshme Ambasada e Republikës së Kosovës organizoi një pritje me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Në pritjen e organizuar...

NDIEJ VS NDJEJ

 Kur një “j” në vend të “i” e ndryshon krejtësisht kuptimin!  Pse gabojmë kaq shumë me këto dy folje?   Para disa kohësh nisa të...

Diaspora redakton Wikipedia-n

Prej 20 shkurtit  Wikimedian-ët e Gjuhës Shqipe kanë nisur një fushatë për redaktimin e gjuhës shqipe në platformën wikipedia. Misioni i kësaj nisme të përbashkët...