gjermani

E diel, 25 Shkurt, 2024
E diel, 25 Shkurt, 2024

ETIKETA

gjermani

Gjermania i dhuron Kosovës 150 mijë teste antigjen, në luftën kundër COVID

Gjermania i dhuron Kosovës 150 mijë teste për koronavirusin. Ky donacion pritet t’i shërbejë sistemit shëndetësor në Kosovë për të luftuar pandeminë Covid. Ambasadori Jorn...

Gjermani/ Shqiptarja që kandidon për herë të dytë për asamble

Për të dytën herë radhazi Mimoza Morina është duke kërkuar mandatin si asambleiste në qytetin gjerman Wolfenbuttel. Ajo garon në zgjedhjet lokale që do të...

Gjermani/ Pse emigranët janë më të rrezikuarit për humbjen e vendit të punës

Që para pandemisë dihej se migrantët më shpesh se gjermanët kanë punuar në punë të pasigurta, me kontrata afatshkurtra apo si punëtorë të huazuar për...

Gjermani/ Maas: Pushime verore të mundshme për të gjithë

Numri i rasteve në Gjermani është në rënie të vazhdueshme dhe gjithnjë e më shumë persona po vaksinohen kundër COVID-19 dhe, nëse kjo tendencë...

E trishtë/ 25 vjeçari shqiptar humb jetën në Gjermani

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Gjermani, ku si rrjedhojë ka humbur jetën një 25-vjeçar shqiptar nga Kosova. Lajmin e trishtë e kanë bërë...

Gjermani, mjeku Drilon Çupi: Jo më test negativ për ata që vijnë nga Shqipëria

Drilon Çupi, specialist i mjekësisë interne dhe urgjencës në Gjermani, në një intervistë flet për heqjen e Shqipërisë nga “lista e kuqe” e vendeve...

Media gjermane artikull për këngëtaren Dhurata Dora

Artistja Dhurata Dora së fundmi është pikasur edhe nga mediat gjermane, vendi edhe ku është rritur. Vokali i saj tejet i veçantë dhe paraqitjet e...

Gjermani/ Lehtësime për të vaksinuarit dhe shëruarit nga COVID-19

Pas Bundestagut dhe Këshilli Federal gjerman miratoi kërkesën e qeverisë për lehtësimin e masave për personat e vaksinuar dhe të shëruar nga koronavirusi, çka...

Gjermanët protestojnë në mbështetje të familjes shqiptare, kundërshtojnë dëbimin

Pasditen e së mërkurës, rreth 100 persona kanë demonstruar kundër dëbimit të një familjeje shqiptare me pesë anëtarë nga autoritetet e imigracionit, para ndërtesës...

Gjermani/ Ekspertja shqiptare flet për ndryshimet klimatike dhe nismat e marra

Lindita Xhaferi Salihu është eksperte në fushën e legjislacionit mbi ndryshimet klimatike. Ajo punon për angazhimin në ndryshimet klimatike si pjesë e OKB-së. Ka...

Të fundit

Greqi/ Nxënësit e klasës së gjuhës shqipe në Kiplesi festuan Pavarësinë e Kosovës

Në kuadër të Ditës së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, mësuesja Lefteri Metkaj dhe Me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës nxënësit e...

Noli TV, kulturë, informacion, identitet kombëtar në SHBA

Noli TV është një shembull i suksesit të një kanali televiziv lokal që shërben si një zë i rëndësishëm për komunitetin shqiptar. Noli TV...

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës, kryeministri Kurti i pranishëm në kremtimet në Britani

Ditën e djeshme Ambasada e Republikës së Kosovës organizoi një pritje me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Në pritjen e organizuar...

NDIEJ VS NDJEJ

 Kur një “j” në vend të “i” e ndryshon krejtësisht kuptimin!  Pse gabojmë kaq shumë me këto dy folje?   Para disa kohësh nisa të...

Diaspora redakton Wikipedia-n

Prej 20 shkurtit  Wikimedian-ët e Gjuhës Shqipe kanë nisur një fushatë për redaktimin e gjuhës shqipe në platformën wikipedia. Misioni i kësaj nisme të përbashkët...