Opinione

E mërkurë, 17 Prill, 2024
E mërkurë, 17 Prill, 2024

Opinione

Bukuria që vesh ëmbëlsisht festat tona

Është pothuaj e pabesueshme të kuptosh se prodhimet e...

“Radio Rilindja” një histori e zërit shqiptar në Norvegji

Mërgimtarët shqiptarë të gjeneratës së parë që kishin migruar...

Shqipëria e shekullit të XIX sipas piktorëve të huaj

Piktorët shqiptarë vazhduan të pikturonin motive fetare sipas kanoneve...

Historia e Urës së Matit, një ndër më të bukurat në Ballkan 

E kujt nuk i ka bërë përshtypje kjo urë...

Sprova identitare e Kongresit të Manastirit

Gjuha shqipe është ndoshta gjuha e vetme europiane që...

Stockholmi në “lockdown”?

Stockholmi sot ne mëngjes në oren 9:00 dukej si...

Nuk janë fajtorë shqiptarët për gjithçka!

Nuk janë fajtorë shqiptarët për gjithçka... Po ndjek edhe unë...

Këshjella, identifikimi dhe komunikimi historik i popullit tonë ndër shekuj

Historia jonë shumë shekullore, na tregon dhe njëherë krijimin...

Gavril Dara dhe poema e tij Kënga e sprapme e Balës

Gavril Dara i Riu lindi në Palac Adriano të...

Pse duhet ndarë gjuha shqipe nga letërsia që në shkollën 9-vjeçare  

“Lidhja e gjuhës shqipe me shkollën është e shumanshme:...

Bukuria që vesh ëmbëlsisht festat tona

Është pothuaj e pabesueshme të kuptosh se prodhimet e...

“Radio Rilindja” një histori e zërit shqiptar në Norvegji

Mërgimtarët shqiptarë të gjeneratës së parë që kishin migruar...

Shqipëria e shekullit të XIX sipas piktorëve të huaj

Piktorët shqiptarë vazhduan të pikturonin motive fetare sipas kanoneve...

Historia e Urës së Matit, një ndër më të bukurat në Ballkan 

E kujt nuk i ka bërë përshtypje kjo urë...

Sprova identitare e Kongresit të Manastirit

Gjuha shqipe është ndoshta gjuha e vetme europiane që...

Stockholmi në “lockdown”?

Stockholmi sot ne mëngjes në oren 9:00 dukej si...

Nuk janë fajtorë shqiptarët për gjithçka!

Nuk janë fajtorë shqiptarët për gjithçka... Po ndjek edhe unë...

Këshjella, identifikimi dhe komunikimi historik i popullit tonë ndër shekuj

Historia jonë shumë shekullore, na tregon dhe njëherë krijimin...

Gavril Dara dhe poema e tij Kënga e sprapme e Balës

Gavril Dara i Riu lindi në Palac Adriano të...

Pse duhet ndarë gjuha shqipe nga letërsia që në shkollën 9-vjeçare  

“Lidhja e gjuhës shqipe me shkollën është e shumanshme:...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...