Etleva Mançe

E premte, 23 Shkurt, 2024
E premte, 23 Shkurt, 2024

AUTHOR NAME

Etleva Mançe

4 POSTIME
0 KOMENTET

“Poezi shqiptare“ botuar në gjermanisht nga Driton Gashi

Nuk është hera e parë që Driton Gashi boton libra dhe nuk është e para herë që lexuesit surprizohen me botimet e tij. Ky...

Mbrëmje letrare nën tinguj muzikorë në Neuss të Gjermanisë

Të premten më 28 prill në Neuss nën kujdesin e Qendrës për Integracion të Neussit, u mbajt një mbrëmje letrare ku Driton Gashi, tashmë...

Një ëndërr bëhet realitet!

Qyteti i Brühlit, që ndodhet midis Kölnit dhe Bonit, është një qytezë e vogël, por që ofron shumë. Ka një pallat mbretëror, jo çdo...

Me shqiponjën me dy krena në Ruhrpott

Mendimi i parë që më lindi ishte, çfarë do, që të kapi Dritoni me dorë na surprizon, kjo si me këngët e albumet e...

Të fundit

NDIEJ VS NDJEJ

 Kur një “j” në vend të “i” e ndryshon krejtësisht kuptimin!  Pse gabojmë kaq shumë me këto dy folje?   Para disa kohësh nisa të...

Diaspora redakton Wikipedia-n

Prej 20 shkurtit  Wikimedian-ët e Gjuhës Shqipe kanë nisur një fushatë për redaktimin e gjuhës shqipe në platformën wikipedia. Misioni i kësaj nisme të përbashkët...

Pushtimi turk i baladave shqiptare!

Çfarë ndodhi me baladën e mrekullueshme “Sytë e tu” të Frederik Ndocit? Përse u shua balada e pavdekshme “Kur një ditë të kthehesh ti”...

Poetja Irma Kurti botohet në gjuhën spanjolle në Kolumbi

Poetja dhe shkrimtarja Irma Kurti boton në Kolumbi përmbledhjen e saj me poezi në gjuhën spanjolle të titulluar: “Un pétalo de flor” (Një petël...

“Dialogu Letrar Midis Italisë dhe Shqipërisë” sipas shkrimtarëve Vera Bekteshi dhe Liridon Mulaj

Takimi “Letërsia Shqiptare dhe ura gjeneracionale, midis Italisë dhe Shqipërisë” u zhvillua mbrëmjen e djeshme në librarinë Tirana Times. Shkrimtarja Vera Bekteshi dhe autori...