Pandemia

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

ETIKETA

Pandemia

Shifrat/ Që nga fillimi i pandemisë, gati 10 mijë vdekje më shumë në Shqipëri

Ndonëse në tremujorin e dytë të vitit 2021, vdekjet ishin shumë më të ulëta në krahasim me janar-mars, kur kulmoi pandemia, sërish ato vijuan...

SHBA/ Mjeku Camaj: Varianti Delta 50% më i transmetueshëm

Mjeku Dr. Pashko Rrok Camaj, i cili punon si drejtor i Shkencave të Shëndetit Publik dhe Ambientit në Nju-Jork, ka folur rreth mutacioneve dhe...

Pandemia/ Vendet e rajonit i kërkojnë BE-së certifikatë të gjelbër vaksinimi

Në Tiranë është mbajtur samiti i Ballkanit Perëndimor në përfundim të të cilit do të firmosen një sërë marrëveshjes të rëndësishme. Në konferencën e përbashkët...

Shqipëri/ Lehtësohen masat, shtyhet orari kufizues dhe hiqen maskat jashtë

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur të hiqet maska në ambientet e jashtme ndërkohë që do të jenë të detyrueshme në ambiente të brendshme...

Pandemia/ Si do të bëhen udhëtimet gjatë verës në vendet e BE-së

Bashkimi Europian po përpiqet të krijojë rregulla të unifikuara për qytetarët e BE-së që do të udhëtojnë për pushimet e verës në një kohë...

Holanda, Norvegjia forcojnë masat, Greqia e Spanja bëhen gati për sezonin veror

Çdo ditë e më shumë zbehet shpresa se masat kufizuese do të lehtësohen në Holandë. Izolimi në vend është vendosur të zgjatet edhe me tre...

Vala e tretë në Francë? Nga e premtja pjesa më e madhe e vendit në “lockdown”

Rritja e befasishme e infektimeve me koronavirus ka detyruar autoritetet franceze të rikthejnë edhe njëherë masat shtrënguese për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të...

SHBA/ Komuniteti shqiptar në Nju Xhersi në ndihmë të familjeve në nevojë

“Qendra Kulturore Shqiptaro – Amerikane” dhe xhamija e qytetit kanë grumbulluar ndihma për familjet në nevojë në Nju Xhersi, SHBA. “Me iniciativën e Imamit të...

Banka e Shqipërisë: Pavarësisht pandemisë, Remitancat në trend rritës

Banka e Shqipërisë ka prezantuar botimin e saj të fundit me studime për remitancat, të titulluar “Pandemia dhe Remitancat”. Nëse në fund të vitit 2019...

SHBA / Mjeku Gani Abazi: Një milion njerëz në ditë po vaksinohen

Mjeku Gani Abazi, ekspert i shëndetit publik në Universitetin e Harvardit, flet për sigurinë e vaksinave kundër Covid-19 dhe procesin e vaksinimit në SHBA....

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...