Pandemia

E mërkurë, 24 Korrik, 2024
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

ETIKETA

Pandemia

Shifrat/ Që nga fillimi i pandemisë, gati 10 mijë vdekje më shumë në Shqipëri

Ndonëse në tremujorin e dytë të vitit 2021, vdekjet ishin shumë më të ulëta në krahasim me janar-mars, kur kulmoi pandemia, sërish ato vijuan...

SHBA/ Mjeku Camaj: Varianti Delta 50% më i transmetueshëm

Mjeku Dr. Pashko Rrok Camaj, i cili punon si drejtor i Shkencave të Shëndetit Publik dhe Ambientit në Nju-Jork, ka folur rreth mutacioneve dhe...

Pandemia/ Vendet e rajonit i kërkojnë BE-së certifikatë të gjelbër vaksinimi

Në Tiranë është mbajtur samiti i Ballkanit Perëndimor në përfundim të të cilit do të firmosen një sërë marrëveshjes të rëndësishme. Në konferencën e përbashkët...

Shqipëri/ Lehtësohen masat, shtyhet orari kufizues dhe hiqen maskat jashtë

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur të hiqet maska në ambientet e jashtme ndërkohë që do të jenë të detyrueshme në ambiente të brendshme...

Pandemia/ Si do të bëhen udhëtimet gjatë verës në vendet e BE-së

Bashkimi Europian po përpiqet të krijojë rregulla të unifikuara për qytetarët e BE-së që do të udhëtojnë për pushimet e verës në një kohë...

Holanda, Norvegjia forcojnë masat, Greqia e Spanja bëhen gati për sezonin veror

Çdo ditë e më shumë zbehet shpresa se masat kufizuese do të lehtësohen në Holandë. Izolimi në vend është vendosur të zgjatet edhe me tre...

Vala e tretë në Francë? Nga e premtja pjesa më e madhe e vendit në “lockdown”

Rritja e befasishme e infektimeve me koronavirus ka detyruar autoritetet franceze të rikthejnë edhe njëherë masat shtrënguese për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të...

SHBA/ Komuniteti shqiptar në Nju Xhersi në ndihmë të familjeve në nevojë

“Qendra Kulturore Shqiptaro – Amerikane” dhe xhamija e qytetit kanë grumbulluar ndihma për familjet në nevojë në Nju Xhersi, SHBA. “Me iniciativën e Imamit të...

Banka e Shqipërisë: Pavarësisht pandemisë, Remitancat në trend rritës

Banka e Shqipërisë ka prezantuar botimin e saj të fundit me studime për remitancat, të titulluar “Pandemia dhe Remitancat”. Nëse në fund të vitit 2019...

SHBA / Mjeku Gani Abazi: Një milion njerëz në ditë po vaksinohen

Mjeku Gani Abazi, ekspert i shëndetit publik në Universitetin e Harvardit, flet për sigurinë e vaksinave kundër Covid-19 dhe procesin e vaksinimit në SHBA....

Të fundit

Cilat fjalë ka “vjedhur” greqishtja nga gjuha shqipe?

Shumë herë është thënë se huazimi gjuhësor, pra procesi në të cilin një gjuhë merr elemente (në thelb fjalë nga fjalori ) nga një...

Tifozët anglez këndojnë në The Oak Pub “Shqipëri o nëna ime”!

Historikisht anglezët janë shquar për traditën e tyre të pub-eve. Ashtu sikurse ballkanasit kanë bujtinat të europianizuara në agroturizëm. Pub-et janë epiqendra e dëfrimit,...

Letër e Hapur/Mësuesit e Diasporës të Përjashtuar nga Seminari i Gjuhës Shqipe!

Në një letër të hapur drejtuar Ministres së Arsimit të Kosovës, znj. Arbërie Nagavci, mësuesit shqiptarë të diasporës shprehin zhgënjimin për moslejimin e pjesëmarrjes...

Ambasadorja zvicerane kërkon votën e diasporës nga Pogradeci

Ambasadorja zvicerane Ruth Huber, ka folur gjatë një interviste të dhënë nga Pogradeci, në lidhje me kodin zgjedhor dhe votën e diasporës. Huber theksoi në...

PS dhe PD bien dakord “në parim” për votën e diasporës

Maxhoranca dhe opozita kanë arritur dakordësinë në parim për votën e diasporës për zgjedhjet e vitit 2015. Në një prononcim për media në përfundim të...