diaspora

E mërkurë, 12 Maj, 2021
E mërkurë, 12 Maj, 2021

ETIKETA

diaspora

SHBA/ Ambasadorja Faber takim virtual me përfaqësues të Diasporës

Ambasadorja e Shqipërisë në Amerikë, Floreta Faber ka realizuar një takim virtual me përfaqësues të Diasporës shqiptare në SHBA. Ambasadorja Faber, duke vlerësuar bashkëpunimin me...

“TOK për kulturën tone”, nisma më e fundit nga shqiptarët e Diasporës

Një program me fokus kulturën dhe traditat shqiptare do të nis më datë 26 dhjetor në orën 19:00. Me moton “TOK për kulturën tonë”, bëhet...

Germin me Ministrin Majko: Të gatshëm të ofrojmë ndihmë për votimin e Diasporës

Përfaqësues të organizatës Germin në Kosovë dhe Shqipëri Sihana Bejtullahu, Arbnor Mjeku dhe Amarildo Çeka zhvilluan një takim me z. Pandeli Majko, Ministër i Shtetit...

Tekstet mësimore për Diasporën, komisioni diskuton paketën e dokumenteve

Paketa e dokumenteve dhe proçedurat e zhvillimit të konkursit të teksteve mësimore për Diasporën ka qenë pjesë e diskutimit të Komisionit të përbashkët të...

Të investosh në Hollandë, Dhoma e Biznesit të Diasporës webinar me sipërmarrësit

"Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare" në bashkëpunim me "Unionin e Sipërmarrësve të Rinj të Shqipërisë", organizuan ditën e sotme një webinar me temën...

QBD firmos marrëveshje bashkëpunimi më Fakultetin e Gjuhëve të Huaja

Qendra e Botimeve për Diasporën ka firmosur sot një marrëveshje bashkëpunimi me Fakultetin e Gjuhëve të Huaja për shkëmbimin e eksperiencës dhe hartimin, seleksionimin,...

FSHZHD takim virtual për “Të rinjtë shqiptarë në Diasporë”

Një forum i organizuar nga Fondi Shqiptar për Zhvillimin e Diasporës do të bëj bashkë në një takim të rinjtë shqiptarë në Diasporë. Takimi...

Historia e Xhelal Mitrovicës, një epope nga Shkodra në Kanada

Xhelal Mitrovica ishte një intelektual i formuar, studiues i zellshëm dhe luftëtarë për çështjet kombëtare. Një orator e poliglot që mahniste me dijet dhe...

Greqi/ Botohet numri i 3-të i revistës “Zëri i Diasporës në Selanik”

Komuniteti Shqiptar i Selanikut ka botuar numrin e tretë të revistës Kulturore “Voice of Diaspora Selanik” (Zëri i Diasporës në Selanik) në shqip dhe...

Lazim Destani me deputetin gjerman Beyer, diskutime për integrimin dhe Diasporën

Presidenti i nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporësm, Lazim Destani është takuar me deputetin e Budenstagut gjerman Peter Beyer. Ata kanë diskutuar dhe...

Të fundit

Turqi/ Ambasada: Gati pasaportat dhe kartat ID për aplikime në këto data

Konsullata e Përgjithshme në Stamboll njofton të gjithë shtetasit shqiptarë që kanë aplikuar për pasaporta dhe karta ID nga data 5 prill deri më...

Itali/ Artistja shqiptare: Alpet e vendlindjes, inspirim për punën time

Guximi dhe këmbngulja i dhanë emrin dhe profesionin që ka sot. Për Alketa Bercaj Delishaj të bërit art është simbolizim, shenjë e fortë identifikimi...

Kroaci/ Shqipëria me medalje ari dhe argjendi në Kampionatit Ballkanik të boksit

Nën drejtimin e trajnerëve Zef Gjoni, Sead Bushati dhe Lazarin Vila, Shqipëria ka mundur që të sigurojë 5 medalje, 2 ari dhe 3 argjendi. Në...

Greqi/ Konsullata Shqiptare në Selanik njofton mbërritjen e dokumentave

Konsullata e Përgjithshme në Selanik bën të ditur se kanë mbërritur pasaportat dhe kartat e identitetit për aplikimet e bëra deri më datën 16...

TIA: Nga 15 maji nisin fluturimet direkte Stokholm – Tiranë

Nga data 15 Maj 2021, do të fillojnë fluturimet direkte Stokholm - Tiranë. Lajmi është bërë i ditur në faqen zyrtare në Tirana International...