diaspora

E mërkurë, 21 Prill, 2021
E mërkurë, 21 Prill, 2021

ETIKETA

diaspora

Censusi RMV: Diaspora do të jetë në përqindjen e të regjistruarve

Ligji për regjistrim është i qartë, si ata që jetojnë në Maqedoninë e Veriut e si shtetasit që janë në Diasporë, do të përbëjnë...

Censusi RMV, Lidhja Diasporës: Kërkojmë siguri se regjistrimi mbahet në shtator

Lidhja e Diasporës Shqiptare për Maqedoni, Evropë dhe SHBA me anë të një letre drejtuar partive poltike shqiptare, kërkojnë nga partitë që të i...

Kuvendi votoi, shtyhet regjistrimi i popullsisë në Maqedoninë e Veriut

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut votoi mbrëmjen e djeshme shtyrjen e regjistrimit të popullsisë për në shtator, por edhe zhvendosjen e datës së zgjedhjeve...

Vota e Diasporës, Majko përgjigje PD-së:Përfaqësuesit tuaj në KQZ nuk e miratuan

Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko i ka kthyer përgjigje Partisë Demokratike në lidhje me votimin e shtetasve shqiptarë që jetojnë jashtë për...

Censusi në RMV, zv.drejtori: Janë regjistruar 150 mijë persona nga Diaspora

Maqedonia e Veriut do të nisë më 1 prill procesin e regjistrimit të popullsisë së saj, ndërsa regjistrimi i Diasporës ka nisur që prej...

Majko me Grubin: Bashkë për të nxitur Diasporën të regjistrohet në Census

Ministri i Shtetit për Diasporën, Z. Pandeli Majko priti sot në takim zëvendëskryeministrin e parë të Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi. Në takim u...

Vota e Diasporës/ Majko: Opozita kundër, e konsideroi sukses te maxhorancës

Ministri i Diasporës Z. Pandeli Majko, i ftuar në emisionin “Front line” në “News 24” nga gazetarja Marsela Karapanço, duke folur për votën e...

FSHZHD forum virtual me antarët e “Rrjetit të Profesionistëve të Diasporës”

“Fondi Shqiptar për Zhvillimin e Diasporës” organizoi sot forumin virtual “Bashkëbisedim me anëtarët e rinj të rrjetit”. Ky forum ka si synim të krijojë...

Zgjedhjet në Kosovë/ Numërohen mbi 14 mijë vota nga Diaspora, LVV merr 10 mijë

Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve po vazhdon ende numërimi i votave me postë ndryshe votave nga Diaspora. Deri më tani janë numëruar 14 mijë...

Maqedonia e Veriut, nis procesi i vetëregjistrimit i Diasporës

Maqedonia e Veriut ka nisur projektin e vetëregjistrimit të diasporës me nënshtetësi të saj. Regjistrimi i diasporës nis më 1 mars dhe përfundon më 21...

Të fundit

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit në ndihmë të Spitalit Tetovës

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit i dorëzoi sot donacionet e mbledhura nga bashkëkombasit për Spitalin Klinik të Tetovës. Në donacion janë përfshirë 500 pako të...

Botohen dy fjalorë, Memisha: Në vitin 2023 vjen fjalori i madh i gjuhës shqipe

Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka botuar dy fjalorë të rinj. Njëri prej tyre përmban të plotë kërkimet që la pas një prej gjuhëtarëve...

Gjuha që flet arbëreshi dhe fillesat e shkrimit shqip

Lidhur me ekzistencën e gjuhës shqipe, për herë të parë, kjo gjuhë dëshmohet në vitin 1462 kur u shkrua me alfabet latin,  Formula e...

Turqi/ Cikalleshi “show” për 6 minuta, dhuron asist dhe shënon gol

Sulmuesi i Kombëtares shqiptare, Sokol Cikalleshi sapo ka shënuar gol dhe ka dhënë një asist në ndeshjen që ekipi i tij Koniaspor po luan ...

Botime në Diasporë/ “BULLETIN ALBANAIS” botohej në frengjisht më 1919-ën

“BULLETIN ALBANAIS” (Buletini shqiptar) ishte një e përkohshme politike e cila botohej në gjuhën frëngjisht me përgjegjës Jean Dorsenne. Numri i parë u botua...