diaspora

E mërkurë, 12 Maj, 2021
E mërkurë, 12 Maj, 2021

ETIKETA

diaspora

Maqedonia e Veriut, nis procesi i vetëregjistrimit i Diasporës

Maqedonia e Veriut ka nisur projektin e vetëregjistrimit të diasporës me nënshtetësi të saj. Regjistrimi i diasporës nis më 1 mars dhe përfundon më 21...

SHIFRAT E INSTAT/ Ja sa shqiptarë janë larguar në dhjetë vite

Disa anketa dhe metodologji të zhvilluara nga INSTAT dhe organizata të ndryshme joqeveritare tregojnë për një përkeqësim të fenomenit të emigracionit në dekadën e...

“Connect Albania”, një projekt që do të zbulojë energji të reja në Diasporë

Në kuadër të Programit “Angazhimi i Diasporës Shqiptare në zhvillimin social dhe ekonomik të Shqipërisë”, sot IOM (Organizata Ndërkombëtare për Migrimin) Albania vijoi me...

Zgjedhjet në Kosovë/ KQZ aprovon mbi 101 mijë aplikime për votim nga Diaspora

Komisioni Qendror Zgjedhor ka aprovuar 101 mijë e 839 aplikime për votim jashtë vendit, ndërsa ka refuzuar 29 mijë e 633. Në bazë të të...

Paratë nga Diaspora ndihmë e vyer për ekonominë e Kosovës

Ismail Rrustaj nga Komuna e Klinës, që jeton në Prishtinë, tre vjet me radhë pranon para nga djali i tij 21-vjeçar, që jeton në...

Gjithçka mbi Këshillin Koordinues të Arsimtarëve në Diasporë në një botim

Një muaj më parë u miratua nga Këshilli i Ministrave, me propozim të Ministrit të Shtetit për Diasporën Z. Pandeli Majko, krijimi i “Këshillit...

Si t’i përdorim më mirë paratë që sjell Diaspora?

Ministri i Diasporës dhe strukturat e Disporës të krijuara prej tij, që mbështesin sipërmarrjen në Diasporë, synojnë të punojnë intensivisht në tre prioritete kyçe...

Arsimi dhe Diaspora/ Anëtarët e KKD bisedë me ministren e Arsimit, Evis Kushi

Anëtarët e Këshillit Koordinues të Diasporës kanë zhvilluar një bashkëbisedim online me ministren shqiptare të Arsimit, Evis Kushi. Ministrja e ka cilësuar të frytshëm këtë...

Zgjedhjet Kosovë/ Publikohet formulari i regjistrimit për votuesit jashtë vendit

Në Kosovë më datë 14 shkurt do të mbahen zgjedhjet e parakohshme, ku pjesë e vendimmarrjes do të jetë edhe Diaspora. Nga dita e sotme...

Eksperti i informatikës sot trajnime falas për mësuesit shqiptarë në Diasporë

Prej një viti bota po përballet me Pandeminë e shkaktuar nga COVID-19,  e cila ka transformuar rrënjësisht jetët e miliona njerëzve. Përveç sistemit shëndetësor,...

Të fundit

110 vjet nga lindja e themeluesit të Normales së Gjakovës, Zekeria Rexha

Më 12 maj 1910 në Gjakovë lindi Zekeria Rexha. Shkollën fillore e kreu ne vendlindje dhe në vitin 1925 së bashku me familje u...

Dua Lipa vlerësohet me dy trofe në “Brit Awards”

Këngëtarja shqiptare, Dua Lipa ka fituar dy çmime në ‘Brits Awards 2021’, ajo ka fituar çmimin për “Albumin më të mirë” dhe “Best Solo...

Turqi/ Ambasada: Gati pasaportat dhe kartat ID për aplikime në këto data

Konsullata e Përgjithshme në Stamboll njofton të gjithë shtetasit shqiptarë që kanë aplikuar për pasaporta dhe karta ID nga data 5 prill deri më...

Itali/ Artistja shqiptare: Alpet e vendlindjes, inspirim për punën time

Guximi dhe këmbngulja i dhanë emrin dhe profesionin që ka sot. Për Alketa Bercaj Delishaj të bërit art është simbolizim, shenjë e fortë identifikimi...

Kroaci/ Shqipëria me medalje ari dhe argjendi në Kampionatit Ballkanik të boksit

Nën drejtimin e trajnerëve Zef Gjoni, Sead Bushati dhe Lazarin Vila, Shqipëria ka mundur që të sigurojë 5 medalje, 2 ari dhe 3 argjendi. Në...