Biznes

E mërkurë, 24 Korrik, 2024
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

Biznes

Përgjysmohet tregu i makinave në Europë, Italia kryeson rënien, bie me 85%

Tregu europian i makinave u përgjysmua në...

Kanada / Si ka ndikuar COVID-19 te bizneset e shqiptarëve

Në këtë periudhë pandemie gati të gjitha...

Londër / Shqiptari ushqime falas për mjekët, BBC e falenderon

Leo Hoda, pronari i picerisë 'Bella Roma'...

Kosovë / Bizneset startup përballë pandemisë COVID-19

Innovation Centre Kosovo (ICK) fton Qeverinë e...

SHBA / Biznesmeni shqiptar: Jam në shërbim të komunitetit për të ndihmuar

Biznesmeni shqiptar në Amerikë, Burim Zuta po jep kontributin...

SHBA / Mark Gjonaj: Duhet ndihmuar biznesi i vogël, punëson mijëra emigrantë

Mark Gjonaj, kryetar i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe...

Femrat drejtojnë 1/3 e bizneseve në Shqipëri, Tirana mban “rekord”

Gratë  kanë pasur një ecuri pozitive në jetën e...

Përgjysmohet tregu i makinave në Europë, Italia kryeson rënien, bie me 85%

Tregu europian i makinave u përgjysmua në...

Kanada / Si ka ndikuar COVID-19 te bizneset e shqiptarëve

Në këtë periudhë pandemie gati të gjitha...

Londër / Shqiptari ushqime falas për mjekët, BBC e falenderon

Leo Hoda, pronari i picerisë 'Bella Roma'...

Kosovë / Bizneset startup përballë pandemisë COVID-19

Innovation Centre Kosovo (ICK) fton Qeverinë e...

SHBA / Biznesmeni shqiptar: Jam në shërbim të komunitetit për të ndihmuar

Biznesmeni shqiptar në Amerikë, Burim Zuta po jep kontributin...

SHBA / Mark Gjonaj: Duhet ndihmuar biznesi i vogël, punëson mijëra emigrantë

Mark Gjonaj, kryetar i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe...

Femrat drejtojnë 1/3 e bizneseve në Shqipëri, Tirana mban “rekord”

Gratë  kanë pasur një ecuri pozitive në jetën e...

Të fundit

Cilat fjalë ka “vjedhur” greqishtja nga gjuha shqipe?

Shumë herë është thënë se huazimi gjuhësor, pra procesi në të cilin një gjuhë merr elemente (në thelb fjalë nga fjalori ) nga një...

Tifozët anglez këndojnë në The Oak Pub “Shqipëri o nëna ime”!

Historikisht anglezët janë shquar për traditën e tyre të pub-eve. Ashtu sikurse ballkanasit kanë bujtinat të europianizuara në agroturizëm. Pub-et janë epiqendra e dëfrimit,...

Letër e Hapur/Mësuesit e Diasporës të Përjashtuar nga Seminari i Gjuhës Shqipe!

Në një letër të hapur drejtuar Ministres së Arsimit të Kosovës, znj. Arbërie Nagavci, mësuesit shqiptarë të diasporës shprehin zhgënjimin për moslejimin e pjesëmarrjes...

Ambasadorja zvicerane kërkon votën e diasporës nga Pogradeci

Ambasadorja zvicerane Ruth Huber, ka folur gjatë një interviste të dhënë nga Pogradeci, në lidhje me kodin zgjedhor dhe votën e diasporës. Huber theksoi në...

PS dhe PD bien dakord “në parim” për votën e diasporës

Maxhoranca dhe opozita kanë arritur dakordësinë në parim për votën e diasporës për zgjedhjet e vitit 2015. Në një prononcim për media në përfundim të...