mesim

E hënë, 15 Prill, 2024
E hënë, 15 Prill, 2024

ETIKETA

mesim

Turqi/ Shpërndahen tekstet mësimore në gjuhën shqipe

Vijon shpërndarja e teskteve mësimore në gjuhën shqipe në shkollat e gjuhës amtare në Diasporë. Tekstet shkollore dërguar falas nga Qendra e Botimeve për Diasporën...

Një tjetër shkollë e gjuhës shqipe çelet në Gjermani

Një premtim i dhënë, u bë realitet. Një tjetër shkollë e gjuhës shqipe ju shtua rrjetit të shkollave shqipe në Diasporë. Duke nisur nga...

Zvicër/ Hapet një tjetër shkollë e gjuhës shqipe

Në Zvicër është hapur një tjetër shkollë e gjuhës shqipe në komunën Aadorf të Kantonit të Thurgaut. Mësimi do të zhvillohet çdo të mërkurë...

Britani/ Lehtësimi i masave, hapen shkollat dhe lejohen piknikë me një person

Miliona nxënës do të kthehen në shkolla ditën e sotme në Angli. Mediat britanike shkruajnë se kjo është faza e parë drejt rihapjes së...

Turqi/ “Mësojmë shqip” në Bursa shpërndan libra të mësimit shqip

Mësuesit e gjuhës shqipe në Bursa të Turqisë janë pajisur me libra për lehtësimin e procesit mësimor. “Mësojmë Shqip” së bashku më mësuesen e gjuhës...

Shkolla shqipe në Zvicër thirrje për mësues të gjuhës shqipe

“Shkolla Shqipe në Zvicër” është një shembull i punës dhe përkushtimit të vazhdueshëm për të mësuar gjuhën shqipe fëmijët në Diasporë. Ky institucion ka...

Suedi/ Anila Velaj dhe projekti me fëmijët shqiptarë në Greqi pas pandemisë

Anila Velaj Kila është Kryetare e Lidhjes së Mësuesëve Shqiptarë në Greqi, por momentalisht jeton në Suedi. Ajo nuk i ka shkëputur marrëdhëniet me...

Itali/ “Gjuha e nënës në kohën e pandemisë”, projekti në 13 shkolla publike

“Gjuha e nënës në kohën e pandemisë” është projekti i zhvilluar në 13 shkolla publike të qytetit të Meranos, dhe zonat për rreth në...

Britani/ Mësuesja shqiptare pjesë e “NRCSE Creative Project”

Mësesja shqiptare e gjuhës shqipe në shkollën "Ardhmëria" në Londër, Anila Kadija ka prezantuar temën “Knowing the tradition through the language” (Njohja e traditës...

Itali/ “Drita” nis vitin shkollor të mësimit të gjuhë shqipe

Shoqata ndërkulturore italo-shqiptare “Drita” në Teramo, Abruzo ka rifilluar vitin shkollor të mësimit të gjuhë shqipe dhe kulturës shqiptare në Diasporën Shqiptare në Itali. Fëmijët...

Të fundit

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...

SHBA/ Dr. Yllka Filipi në krye të Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë

Në një atmosferë plotë entuziazëm dhe të kulturuar, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë mbajti zgjedhjet e reja më 7 prill 2024, në bibliotekën e qytetit...

Mjedisi si faktor i ndikimit të drejtëpërdrejtë në shëndetin publik

Javën e fundit te muajit te kaluar, më 25 dhe 26 mars mora pjesë në një konferencë të dytë vjetore të shëndetit publik dhe...