Opinione

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

Opinione

A po rimëkëmbet ekonomia jonë?

Viti që shkoi u mbyll me 624 milionë euro...

Gruaja shqiptare në qeverisje, ekonomi dhe aktivitet social

Sipas Indeksit të Barazisë Gjinore të publikuar kohët e...

“Athleta Christi”, Skënderbeu dhe kulti i adhurimit të Shën Sebastianit

Fitorja në betejën e Albulenës më 2 shtator të...

Si t’i përdorim më mirë paratë që sjell Diaspora?

Ministri i Diasporës dhe strukturat e Disporës të krijuara...

Votimi i Diasporës dhe ekonomia jonë

Kemi 1.6 milionë përfaqësues të Diasporës së Re Shqiptare,...

Një poezi e rrallë e Lasgush Poradecit për Naim Frashërin

Të nderosh dhe të kujtosh figurat e mëdha të...

Gjuha letrare shqipe

Mendoj se është shumë gabim që nuk ekziston një...

Shqipëria e shekullit të XIX sipas piktorëve të huaj

Piktorët shqiptarë vazhduan të pikturonin motive fetare sipas kanoneve...

Sprova identitare e Kongresit të Manastirit

Gjuha shqipe është ndoshta gjuha e vetme europiane që...

Stockholmi në “lockdown”?

Stockholmi sot ne mëngjes në oren 9:00 dukej si...

A po rimëkëmbet ekonomia jonë?

Viti që shkoi u mbyll me 624 milionë euro...

Gruaja shqiptare në qeverisje, ekonomi dhe aktivitet social

Sipas Indeksit të Barazisë Gjinore të publikuar kohët e...

“Athleta Christi”, Skënderbeu dhe kulti i adhurimit të Shën Sebastianit

Fitorja në betejën e Albulenës më 2 shtator të...

Si t’i përdorim më mirë paratë që sjell Diaspora?

Ministri i Diasporës dhe strukturat e Disporës të krijuara...

Votimi i Diasporës dhe ekonomia jonë

Kemi 1.6 milionë përfaqësues të Diasporës së Re Shqiptare,...

Një poezi e rrallë e Lasgush Poradecit për Naim Frashërin

Të nderosh dhe të kujtosh figurat e mëdha të...

Gjuha letrare shqipe

Mendoj se është shumë gabim që nuk ekziston një...

Shqipëria e shekullit të XIX sipas piktorëve të huaj

Piktorët shqiptarë vazhduan të pikturonin motive fetare sipas kanoneve...

Sprova identitare e Kongresit të Manastirit

Gjuha shqipe është ndoshta gjuha e vetme europiane që...

Stockholmi në “lockdown”?

Stockholmi sot ne mëngjes në oren 9:00 dukej si...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...