Teknologji

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

Teknologji

Spanjë / Shkencëtari shqiptar rrëfen drejtimin e projektit inovator

Arben Merkoçi është aktualisht Anëtar i Akademisë së Shkencave...

SHBA / Pandemia nxit novacionet në fushën e mjekësisë

Një pandemi shkakton fatkeqësi dhe vuajtje, por nga ana...

Austri / Dikur ndiqej politikisht, sot shqiptari ka kompani telekomunikacioni

Të krijosh emër në botë nuk është aspak e...

Gjenevë / Njihuni me zbuluesin shqiptar të kamerës që dallon njerëzit me Covid

Nuk janë të paktat fushat në të cilat shqiptarët...

Rritet numri i përdoruesve të TikTok gjatë Covid, konkurron ndjeshëm YouTube

Aplikacioni TikTok zuri vendin e parë për të ardhurat...

Gjermani / Inxhinieri shqiptar krijon aplikacionin që lexon tekstet shqip

Jetojmë në një kohë ku teknologjia është e pranishme...

Kriminelët në internet shfrytëzojnë pandeminë Covid-19, rrisin sulmet

Gjatë javëve të izolimit nga pandemia Covid-19 shumë njerëz...

Profesorët e Universitetit të Stanford, mësim falas për të rinjtë shqiptarë

Albanian-American Cultural Alliance është pjesë e katedrës...

Anjeza Shena, inxhinierja që bashkoi shqiptarët në një platformë profesionistësh

Shqiptarja Anjeza Shena, inxhiniere ndërtimi dhe pedagoge në Francë,...

Tregu botëror i kompjuterëve, në rënie me 12% në 3-mujorin e parë

Pas tre tremujorëve në rritje, tregu botëror...

Spanjë / Shkencëtari shqiptar rrëfen drejtimin e projektit inovator

Arben Merkoçi është aktualisht Anëtar i Akademisë së Shkencave...

SHBA / Pandemia nxit novacionet në fushën e mjekësisë

Një pandemi shkakton fatkeqësi dhe vuajtje, por nga ana...

Austri / Dikur ndiqej politikisht, sot shqiptari ka kompani telekomunikacioni

Të krijosh emër në botë nuk është aspak e...

Gjenevë / Njihuni me zbuluesin shqiptar të kamerës që dallon njerëzit me Covid

Nuk janë të paktat fushat në të cilat shqiptarët...

Rritet numri i përdoruesve të TikTok gjatë Covid, konkurron ndjeshëm YouTube

Aplikacioni TikTok zuri vendin e parë për të ardhurat...

Gjermani / Inxhinieri shqiptar krijon aplikacionin që lexon tekstet shqip

Jetojmë në një kohë ku teknologjia është e pranishme...

Kriminelët në internet shfrytëzojnë pandeminë Covid-19, rrisin sulmet

Gjatë javëve të izolimit nga pandemia Covid-19 shumë njerëz...

Profesorët e Universitetit të Stanford, mësim falas për të rinjtë shqiptarë

Albanian-American Cultural Alliance është pjesë e katedrës...

Anjeza Shena, inxhinierja që bashkoi shqiptarët në një platformë profesionistësh

Shqiptarja Anjeza Shena, inxhiniere ndërtimi dhe pedagoge në Francë,...

Tregu botëror i kompjuterëve, në rënie me 12% në 3-mujorin e parë

Pas tre tremujorëve në rritje, tregu botëror...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...