Aktivitete

E premte, 9 Qershor, 2023
E premte, 9 Qershor, 2023

Aktivitete

Bullgari/ Rikthehet ekspozita “Beautiful Albania”

Në Bullgari më datë 16 nëntor është rikthyer sërish...

Austri/ Nisin “Javët e Kulturës Shqiptare”

Këtë të diel kanë nisur me një turne shahu...

Austri/ “Bukë, krip e zemër”, më 26 tetor nisin Javët e Kulturës Shqiptare

Hapësirat publike dhe kulturore të Austrisë ndër vite kanë...

Zvicër/ Më 16-17 tetor një simpozium kushtuar Diasporës Shqiptare

Për herë të parë Akademia e Shkencës së Lidershipit...

Itali / Tre artistë shqiptarë pjesë e “Migrantes Festival”

Me rastin e Ditës së 106-të Botërore të Migrantëve...

Biblioteka Kombëtare ekspozon Abetaret e rralla të viteve 1844-1942

Në këtë fillim viti shkollor aspak të zakontë për...

3.6 miliardë pasuri/ Aktori shqiptar fejohet me vajzën e regjisorit Spielberg

Aktori shqiptar në Hollywood, Genc LeGrande dhe vajza e...

Dy futbollistë i thonë “po” Kosovës

Kemal Ademi pak javë më parë zgjodhi të luajë...

Certifikohen zgjedhjet, shqiptarët 3 mandate në parlamentin serb

Më 21 qershor 2020 Serbia zhvilloi zgjedhjet elektorale ku...

Bullgari/ Rikthehet ekspozita “Beautiful Albania”

Në Bullgari më datë 16 nëntor është rikthyer sërish...

Austri/ Nisin “Javët e Kulturës Shqiptare”

Këtë të diel kanë nisur me një turne shahu...

Austri/ “Bukë, krip e zemër”, më 26 tetor nisin Javët e Kulturës Shqiptare

Hapësirat publike dhe kulturore të Austrisë ndër vite kanë...

Zvicër/ Më 16-17 tetor një simpozium kushtuar Diasporës Shqiptare

Për herë të parë Akademia e Shkencës së Lidershipit...

Itali / Tre artistë shqiptarë pjesë e “Migrantes Festival”

Me rastin e Ditës së 106-të Botërore të Migrantëve...

Biblioteka Kombëtare ekspozon Abetaret e rralla të viteve 1844-1942

Në këtë fillim viti shkollor aspak të zakontë për...

3.6 miliardë pasuri/ Aktori shqiptar fejohet me vajzën e regjisorit Spielberg

Aktori shqiptar në Hollywood, Genc LeGrande dhe vajza e...

Dy futbollistë i thonë “po” Kosovës

Kemal Ademi pak javë më parë zgjodhi të luajë...

Certifikohen zgjedhjet, shqiptarët 3 mandate në parlamentin serb

Më 21 qershor 2020 Serbia zhvilloi zgjedhjet elektorale ku...

Të fundit

Napoli kryeqyteti i arbëreshëve

Dikush ka thënë që Napoli është nga ato qytete që kalon nga 1 deri tek 10 pa kaluar nga 0 deri 9. Për të...

Çmim i parë për poeten Irma Kurti në SHBA

Një tjetër vlerësim për krijimtarinë e poetes shqiptare Irma Kurti, e cila vlerësohet me çmim të parë në Amerikë në konkursin letrar “Poetry Thymes...

Shkolla “Gjuha Jonë”  në Philadelphia kremton mbylljen e vitit mësimor

4 Qershori 2023 nuk mund të konsiderohej për gjithë komunitetin shqiptar të Filadelfias thjesht si Dita e mbylljes së vitit mësimor 2022-2023 në shkollën...

Je në Prishtinë? Mos e humb prezantimin e Abetares Mbarëkombëtare

Me moton “Libri triumfon” ditën e djeshme është çelur edicioni i 23-të i Panairit të Librit në Prishtinë . Një aktivitet ku është paralajmëruar të...

Takim me kryesinë e “Shkollës Shqipe” në Zvicër

Në prag të përfundimit të vitit shkollor 2022/2023, të mësimit shqip në Zvicër  sot  në mjediset e Ambasadës së Shqipërisë u organizua një takim...